Είσοδος μαθητών στις πλατφόρμες e-class και e-me

Κατά τη διάρκεια των προηγούμενων ετών λόγω της πανδημίας αναγκαστήκαμε να κάνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα μάθημα διαδικτυακά. Εκτός από την πλατφόρμα webex, η οποία παρείχε τη δυνατότητα της σύγχρονης τηλεκπαίδευσης, οι περισσότεροι εμπλεκόμενοι στην εκπαίδευση, μαθητές και εκπαιδευτικοί, εξοικειωθήκαμε και με τις πλατφόρμες της e-class και της e-me. Ευτυχώς, η πανδημία έχει λήξει και τα σχολεία λειτουργούν πλέον κανονικά δια ζώσης. Παρ’ όλα αυτά η εμπειρία της τηλεκπαίδευσης ανέδειξε και τα οφέλη των πλατφορμών e-class και της e-me. Μέσω αυτών των πλατφορμών μπορούμε να επικοινωνούμε και εκτός σχολείου, να μοιραζόμαστε αρχεία και εργασίες, να έχουμε πρόσβαση σε ιστοσελίδες και οπτικοακουστικό υλικό, κάτι που οι δυνατότητες του σχολείου καθιστούν αν όχι αδύνατο τουλάχιστον δύσκολο. Οι πλατφόρμες αυτές δίνουν επίσης τη δυνατότητα ανάρτησης εργασιών και ενημέρωσης για τη διδαχθείσα ύλη για τους μαθητές που ασθενούν και απουσιάζουν από το σχολείο καθώς και τη δυνατότητα εκπόνησης κάποιων εργασιών, οι οποίες αναρτώνται για διόρθωση από τον καθηγητή του μαθήματος ή παρέχουν τη δυνατότητα της αυτόματης διόρθωσης και ανατροφοδότησης, ώστε οι μαθητές να ελέγχουν την αποτελεσματικότητα της μελέτης τους.

Παρακαλούνται οι μαθητές του σχολείου κάνοντας χρήση των κωδικών που ήδη έχουν στο sch.gr να μπουν στα μαθήματα που διδάσκονται και θα τα βρουν ενεργοποιημένα στις πλατφόρμες e-class και  e-me. Αν κάποιος μαθητής/τρια έχει χάσει του κωδικούς του, μπορεί να ζητήσει από τη διεύθυνση του σχολείου τη δημιουργία νέων κωδικών πρόσβασης.Για τη διευκόλυνσή σας και για “φρεσκάρισμα” της μνήμης μπορείτε να παρακολουθήσετε τα βίντεο που ακολουθούν:

Οδηγίες e-class στο youΤube

Ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα e me για μαθητές στο youΤube

Το πώς μπορείτε να αξιοποιήσετε τις πλατφόρμες αυτές ακόμη και τώρα με την κανονική λειτουργία των σχολείων μπορείτε να το δείτε στα παραδείγματα που ακολουθούν:

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α΄ Γυμνασίου στην e-class

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου στην e me

Παρουσίαση της Δομής Φιλοξενίας Προσφύγων Δράμας

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Δευτέρα, 21/11/22, 11:00 π.μ. στο 2ο Γυμνάσιο Δράμας

Το 2ο Γυμνάσιο Δράμας και η Συντονίστρια Τάξεων κ. Πασχαλίδου Αντωνία σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Εκπαίδευσης Προσφύγων κ. Γρηγοριάδου Σοφία σας προσκαλούν στην εκδήλωση ενημέρωσης των εκπαιδευτικών του Συλλόγου Διδασκόντων με θέμα: «Παρουσίαση της Δομής Φιλοξενίας Προσφύγων Δράμας και των φορέων που δραστηριοποιούνται σε αυτή και οι οποίοι έχουν άμεση ή έμμεση εμπλοκή με τη διαβίωση και την εκπαίδευση των προσφύγων μαθητών». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 21/11/2022 στις 11:00 π.μ. στο χώρο του 2ου Γυμνασίου Δράμας. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κ. Κοσμίδου Μαριγούλα.  Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.

Ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Δράμας

Η Υποδιευθύντρια και Συντονίστρια Τάξεων του 2ου Γυμνασίου Δράμας

Η ΣΕΠ της Δομής Φιλοξενίας Προσφύγων Δράμας

Αρχαιολογικός χώρος Φιλίππων: μάθηση και διασκέδαση

Η Γ΄ Γυμνασίου επισκέφτηκε σήμερα το Βαπτιστήριο της Λυδίας και τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων. Με τη βοήθεια της ξεναγού και του καλού καιρού αποκομίσαμε πολλά και περάσαμε υπέροχα!

” Η Δράμα και ο θαυμαστός κόσμος της”

Επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στην έκθεση φωτογραφικών μηχανών και φωτογραφιών με θέμα “Η Δράμα και ο θαυμαστός κόσμος της”. Εντυπωσιακή διοργάνωση, υπέροχη ξενάγηση και μια Δράμα όπως δεν την ξέραμε και όπως θα θέλαμε να την ξαναδούμε.

Πρωινό στο σχολείο;!

1

Σήμερα δεν φάγαμε πρωινό στο σπίτι μας.Μας το πρόσφεραν οι μαθητές της Α’Γυμνασίου! Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και τα παιδιά για την συνεργασία τους!Ένα σύγχρονο “συμπόσιο” μας έφερε ακόμη πιο κοντά,μικρούς και μεγάλους!❤️

“Σεράγεβο: η πολιορκία”, έκθεση φωτογραφίας Δημήτρη Μεσσίνη

Ο αποχωρισμός

Δύο τμήματα του 2ου Γυμνασίου Δράμας επισκέφτηκαν σήμερα, 3/10/22,  την έκθεση φωτογραφίας του Δ. Μεσσίνη “Σεράγεβο: η πολιορκία” στην αίθουσα τέχνης “Ελευθερία”. Είχαμε την τιμή να μας ξεναγήσει στην έκθεση ο ίδιος ο φωτογράφος!