Λέσχη Ανάγνωσης "Ταξιδεύοντας με τα βιβλία"

Μαθητές και δάσκαλοι σε μια κοινή πορεία ,ανοίγοντας δρόμους συντροφιά με το βιβλίο!.

Το νέο ιστολόγιο!

Μαρ 201330

Η συνέχεια της Λέσχης Ανάγνωσης που άλλαξε τάξη και όνομα

είναι στην ακόλουθη διεύθυνση

“Ένας καπνός από βιβλία”

4ο βιβλίο “Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού” του Γιάννη Ρεμούνδου

Μάι 20123

Περιγραφή:
Σούσουρο μεγάλο έπεσε στην τάξη όταν ο κύριος Γυφτοδήμος ανακοίνωσε στους μαθητές του τα νέα για το κυνήγι του θησαυρού. Όλοι ήθελαν να πάρουν μέρος, όλοι ήθελαν να βρουν πρώτοι το θησαυρό.
Ένας μόνο, όμως, θα κέρδιζε το έπαθλο. Αυτός που, με όπλα του την υπομονή και τη μεθοδικότητα, θα κατάφερνε να νικήσει στο σκάκι τον μυστηριώδη Ηνίοχο. Και ο Αποστόλης ήταν αποφασισμένος για όλα…

Συμμετοχή στην επόμενη φάση του Συνεδρίου!

Απρ 201223

Η επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου επέλεξε τις εργασίες που θα παρουσιαστούν στην τελική φάση, στις 8 και 9 Μαϊου, στο Νόεσις.

Θα είμαστε ΚΙ ΕΜΕΙΣ εκεί.!!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς!

από κάτω από: Γενικά | 1 Σχόλιο »

3ο βιβλίο Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον του Ρίτσαρντ Μπαχ

Απρ 20124

Το να βρούμε αυτό που θα θέλαμε να κάνουμε περισσότερο από κάθε άλλο πράγμα στη ζωή μας και να τραβήξουμε προς τα εκεί με θάρρος, ακλόνητη αποφασιστικότητα, και επιμονή, όπως αλληγορικά περιγράφεται στις περιπέτειες του Ιωνάθαν, είναι ο δρόμος όλων όσων τολμούν να ζουν ευτυχισμένοι.
Σαν αντάλλαγμα γι’ αυτή μας την προσπάθεια θα μας περιφρονήσουν, θα μας χλευάσουν και θα μας εξοστρακίσουν από τον κύκλο τους φίλοι και συγγενείς. Αν επιμείνουμε όμως, αν αντέξουμε τη μοναξιά μας και μείνουμε αφοσιωμένοι σε αυτό που με τόση αγάπη αποφασίσαμε να κάνουμε, τότε θα ανακαλύψουμε ότι έχουμε καινούριους φίλους και καινούριους συγγενείς, οι οποίοι ήδη συμμερίζονται τις αξίες και τα ιδανικά που έχουμε επιλέξει, κι ότι μαζί τους θα πετάξουμε πολύ πιο μακριά και πιο ψηλά από όσο μπορούμε ποτέ να ονειρευτούμε.

“Πηγαίνοντας στο σχολείο” επιτραπέζιο

Απρ 20123

Δημιουργία του Βασίλη, της Βίλης, της Μαίρης και του Ροέλ!

« Παλιότερα άρθρα
Μάρτιος 2024

Kατηγορίες

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρούδας σε συνεργασία με τις δασκάλες μας πρώην και νυν,αποφασίσαμε ένα ταξίδι στα μονοπάτια του βιβλίου  και της τεχνολογίας.
Για το σκοπό  αυτό επιχειρούμε ένα ανοιχτό διάλογο σε σκέψεις,απορίες, ιδέες,προτάσεις, αμφιβολίες….
Κάθε Τετάρτη, μετά το σχολείο,βρισκόμαστε για να συζητήσουμε για το βιβλίο που διαβάζουμε,να δούμε τυχόν video που σχετίζονται,να προτείνουμε νέες ιδέες, να δείξουμε τις δημιουργίες μας και να οργανώσουμε τις δράσεις μας!