Impressions from our school’s visit to Vienna

‘Εκθεση δραστηριοτήτων από την επίσκεψη 4ου ΓΕΛ Βόλου στην Βιέννη  στο πλαίσιο προγράμματος Comenius αρ. σύμβασης 2012-1-TR1-COM O6-366759

ΤΙΤΛΟΣ :Learning and Motivation for a Healthier Future Life.

Στα πλαίσια του προγράμματος Comenius που εκπονεί το 4ο ΓΕΛ Βόλου με τίτλο  ”Learning and motivation for a healthier future life” καθηγητές και μαθητές του σχολείου ταξίδεψαν στην Βιέννη, από 23/9 έως 30/9DSC01415προκειμένου στη συνάντησή τους με καθηγητές και μαθητές άλλων χωρών  να παρουσιάσουν τις εργασίες τους , όπως προβλέπεται από το πρόγραμμα. Στο πρόγραμμα μετέχουν εκτός από το 4ο ΓΕΛ Βόλου αντίστοιχα σχολεία από την   Αυστρία, την Ιταλία, την Ισπανία, την  Πολωνία και την Τουρκία.

Την πρώτη μέρα23/9 – σύμφωνα με το πρόγραμμα- έγινε επίσημη υποδοχή των φιλοξενουμένων στο Δημαρχείο της και σύντομη περιήγηση στους χώρους του σχολείου. Στη συνέχεια έγιναν δραστηριότητες γνωριμίας και εξοικείωσης των μαθητών. Μετά το γεύμα, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο δημοτικό νεκροταφείο της Βιέννης και στους τάφους διάσημων προσωπικοτήτων. Ακολούθησε επίσκεψη σε τοπικό θερμοκήπιο όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις συνθήκες βιολογικής καλλιέργειας στο θερμοκήπιο.

Την άλλη μέρα 24/9/13 επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της Βιέννης και στα κύρια αξιοθέατα που βρίσκονται εκεί όπως ο καθεδρικός ναός του Αγ. Στεφάνου, το Δημαρχείο, το κτίριο της Όπερας και το παλάτι του Χόφμπουργκ. Έγινε ενημέρωση για την ιστορία της πόλης και τα αξιοθέατα από τους μαθητές του αυστριακού σχολείου. Μετά το γεύμα, πραγματοποιήθηκε περιήγηση και ξενάγηση στα ανάκτορα του Schloss Schonbrunn, κύριο αξιοθέατο της Βιέννης .

Την άλλη μέρα 25/9/13  επίσκεψη σε εργοστάσιο επεξεργασίας καφέ όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη διαδικασία και τα στάδια κατεργασίας του καφέ. Μετά το γεύμα, οι μαθητές επισκέφτηκαν το θεματικό πάρκο του Prater, ένα από τα πιο παλιά θεματικά πάρκα στον κόσμο με τον περίφημο γιγάντιο τροχό.

Την 26/9/13 παρουσιάστηκαν οι δραστηριότητες των μαθητών στο σχολείο. Το θέμα των εργασιών σε  αυτή τη συνάντηση αφορούσε την τουριστική προβολή της χώρας των μαθητών και της ιδιαίτερης πατρίδας τους. ‘Ετσι οι παρευρισκόμενοι ενημερώθηκαν για τις ομορφιές και τα αξιοθέατα του Κατοβίτσε της Πολωνίας, του Ο’ Barco της Γαλοικίας στην Ισπανία , της Καζέρτας     στην Ιταλία, της Κωνσταντινούπολης, της Βιέννης και φυσικά του Βόλου. Πέρα από την έκθεση οπτικοακουστικού υλικού για την τουριστική προβολή του τόπου τους – έκθεση φωτογραφίας, προβολή βίντεο με αυθεντική μουσική της κάθε χώρας- οι μαθητές πρόσφεραν στους παρευρισκόμενους παραδοσιακά εδέσματα και γλυκά της κάθε χώρας. Η εκδήλωση έκλεισε με τους μαθητές μας να χορεύουν χασαποσέρβικο και συρτάκι παρασύροντας και τους μαθητές των άλλων χωρών σε ένα πολυπολιτισμικό  γλέντι. Μετά το γεύμα έγινε συζήτηση την επόμενη κινητικότητα, στο Βόλο, προγραμματισμός τις εργασίες που πρέπει να παρουσιαστούν και  καταμερισμός των εργασιών ανά χώρα για το τελικό προϊον. Ακολούθησε αποχαιρετιστήριο δείπνο στο σχολείο και οι παρευρισκόμενοι παρακολούθησαν θεατρική παράσταση που ανέβασαν οι μαθητές του αυστριακού σχολείου.

Οι μαθητές του σχολείου  φιλοξενήθηκαν σε σπίτια μαθητών της πόλης .  Μαθητές και καθηγητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από τη ζεστή φιλοξενία τωνΑυστριακών, την ενδιαφέρουσα γαστρονομία τους και τον πολιτισμό τους.

4ο Λύκειο Βόλου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Impressions from our school’s visit to Vienna

Καλημέρα κόσμε!