20ος πανελλήνιος διαγωνισμός κατασκευής ξύλινης φωλιάς για πουλιά

"Αγαπάμε τα πουλιά και τα φτιάχνουμε μία φωλιά!"

“Αγαπάμε τα πουλιά και τα φτιάχνουμε μία φωλιά!”

Τα νήπια (Τμήμα 2) του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Νέου Σκοπού συμμετείχαν σε διαγωνισμό!

Με μεγάλη μας χαρά ολοκληρώσαμε την κατασκευή ξύλινης φωλιάς για πουλιά , στα πλαίσια του 20ου Διαγωνισμού κατασκευής ξύλινης φωλιάς , που διοργανώθηκε   από το 2ο ΕΠΑ.Λ. Γαλατσίου σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία (Ε.0.Ε.), τη «Δράση για την κοινωνία, τον πολιτισμό και την ποιότητα ζωής» και το Δήμο Γαλατσίου και θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια εκπόνησης προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Αγωγής της τρέχουσας σχολικής χρονιάς 2016-2017.

Η τάξη μας μεταμορφώθηκε σε ένα ‘εργαστήρι’! Τα παιδιά βίωσαν  μία όμορφη εμπειρία καθώς χρησιμοποίησαν πρωτότυπα ,για τα ίδια , υλικά (π.χ. βιδολόγο) , ένιωσαν τη χαρά της δημιουργίας και της προσφοράς στη φύση , στο περιβάλλον και στα πουλιά, τους “ιπτάμενους φίλους ”  μας..όπως ειπώθηκε στην τάξη! Η φωλιά που κατασκεύασαν τα παιδιά  θα τοποθετηθεί στο ‘Πάρκο Αντώνη Τρίτση’ στην Αθήνα,που είναι ένα πάρκο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 20ος πανελλήνιος διαγωνισμός κατασκευής ξύλινης φωλιάς για πουλιά

Καλημέρα κόσμε!