ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ ΠΑΡΕΑ

Η Καρχηδόνα συγκρούεται με τη Ρώμη

Ιούν 20218
Δείτε το στο slideshare.net
από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ Δ΄ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Καρχηδόνα συγκρούεται με τη Ρώμη

Η τρύπα του όζοντος

Ιούν 20213

Η ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ
Τρύπα του όζοντος ονομάζεται το φαινόμενο κατά το οποίο το στρώμα του όζοντος που βρίσκεται στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας της Γης μειώνεται σε πάχος πάνω από την Ανταρκτική. Λόγω του ότι το όζον (αλλοτροπική μορφή του οξυγόνου, τριατομικό οξυγόνο, Ο3) προστατεύει από την ηλιακή ακτινοβολία, απορροφώντας σημαντικό τμήμα της υπεριώδους, η δημιουργία της τρύπας του όζοντος έχει αρνητικά αποτελέσματα στην ανθρώπινη υγεία. Επίσης αυξάνει την θερμοκρασία στον πλανήτη και βοηθάει αρνητικά στο λιώσιμο των πάγων. Το φαινόμενο αυτό θεωρείται πως δημιουργήθηκε από υπερβολική χρήση χλωριοφθορανθράκων (CFC) που χρησιμοποιούνταν σε κλιματιστικά και γενικά σε ψυκτικές συσκευές. Στην επέκταση του επίσης συμβάλλουν τόσο τα καυσαέρια (από την κυκλοφορία των οχημάτων) όσο και τα αέρια απόβλητα των εργοστασίων.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η τρύπα του όζοντος

Η ρύπανση του αέρα

Ιούν 20213

από κάτω από: ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Δ΄ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ρύπανση του αέρα

Το ρωμαϊκό κράτος

Ιούν 20212
Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το ρωμαϊκό κράτος

Νησιά Αιγαίου πελάγους και νησιά Ιονίου πελάγους

Μάι 202126

από κάτω από: ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Δ΄ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νησιά Αιγαίου πελάγους και νησιά Ιονίου πελάγους

Η καθημερινή ζωή στα ελληνιστικά χρόνια

Μάι 202126
Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ Δ΄ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η καθημερινή ζωή στα ελληνιστικά χρόνια

O Πύρρος ο βασιλιάς της Μακεδονίας

Μάι 202118
Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ Δ΄ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο O Πύρρος ο βασιλιάς της Μακεδονίας
« Παλιότερα άρθρα

Ένα παραμύθι για το περιβάλλον

Ώρα για ζωγραφική

Παραμύθια

Παίζω με παζλ

Μουσική στο μουσικό χωριό

Προστατεύουμε το δάσος

Κυκλοφορώ προσεχτικά

19/5/1919: Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου
Η γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου αναφέρεται σε σφαγές και εκτοπισμούς εναντίον Ελληνικών πληθυσμών στην περιοχή του Πόντου που πραγματοποιήθηκαν από το κίνημα των Νεότουρκων κατά την περίοδο 1914-1923. Ο αριθμός των θυμάτων έχει υπολογιστεί από έναν Πόντιο μελετητή σε 353.000, αριθμός που υιοθετείται και από τις περισσότερες ξένες πηγές.
Σχετικό βίντεο

Το αερόστατο

Παίζω με ασφάλεια

Ας παίξουμε με τις τέσσερις πράξεις