• European Radio Logo

Μικρός Αναγνώστης

Αντιμετώπιση Φυσικών Καταστροφών

Καλώς Ήρθατε

Σας καλωσορίζουμε στο διαδικτυακό μας περιβάλλον το οποιο δημιουργήθηκε με στόχο την συμπληρωματική ενίσχυση λειτουργίας της σχολικής μας Μονάδας και προσδωκά στην επέκταση της επικοινωνίας με τους γονείς και τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας προκειμένου τον συντονισμό και επίλυση θεμάτων επικοινωνίας, ενημέρωσης και συμπληρωματικής εκπάιδευσης.

Η χρησιμοποίηση του ιστολογίου στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της διαδραστικότητας και της δυνατότητας για ομαδική εργασία που προσφέρει σηματοδοτεί την ανάπτυξη ενός  περιβάλλοντος δημοσιοποίησης των ιδεών, σκέψεων, απόψεων, γνώσεων των χρηστών χρησιμοποιώντας το λόγο και την εικόνα (κινούμενη ή μη) ως μέσα έκφρασης.

Η υπηρεσία αυτή,  παρέχεται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς καθώς η σωστή χρησιμοποίηση της μπορεί να προσδώσει μεγάλη αξία στο εκπαιδευτικό έργο. Ενδεικτικά η χρήση του ιστολογίου στη διδασκαλία θα γίνει:

1. Ως πίνακας ανακοινώσεων
2. Για την ανάρτηση οδηγιών
3. Ως βήμα προβληματισμού και διάλογου
4. Ως χώρος συνεργασίας
5. Για τη δημοσίευση εργασιών

Με την βεβαιότητα ότι το ιστιολόγιο αυτό πρόκειται να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για την επιτυχή διεξαγωγή της μαθησιακής διαδικασίας, θα ήθελα να καταστήσω σαφές ότι σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά την δια ζώσης επικοινωνία, μάθηση και επίλυση οποιουδήποτε ζητήματος προκύψει στα πλαίσια της εκπαιδευτικής μας συνεργασίας.

Ευχόμαστε μία Χαρούμενη και Δημιουργική σχολική χρονιά…..

Με εκτίμηση η προισταμένη και το λοιπό εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023