ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Τομέα Ηλεκτρολογίας, από την Πέμπτη 17/03/2018 έως και την Κυριακή 20/03/2018 στη Νάξο, με θέμα «Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας». Θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση από την εταιρία «Ηλεκτροφωτισμός Κυκλάδων» και εκπαιδευτικές επισκέψεις στο «Αιολικό και Φωτοβολταϊκό Πάρκο Νάξου». Το περιεχόμενο της επίσκεψης συνάδει με το περιεχόμενο σπουδών του αναλυτικού προγράμματος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

12 Φεβρουαρίου 2018 στις 21:10 και με ετικέτα ,  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική Επίσκεψη Τομέα Ηλεκτρολογίας | Μόνιμος Σύνδεσμος
ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Γνωρίζουμε για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Μαθαίνουμε για την εξοικονόμηση ενέργειας.

ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

12 Φεβρουαρίου 2018 στις 01:12 και με ετικέτα , ,  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας | Μόνιμος Σύνδεσμος
Πυλώνες Ηλεκτρικής Ενέργειας

Η ηλεκτρική ενέργεια είναι η ενέργεια που μεταφέρει το ηλεκτρικό ρεύμα, που αναφέρεται στην κινητική ενέργεια των κινούμενων ηλεκτρονίων (ηλεκτρικό ρεύμα), λόγω της ύπαρξης διαφοράς δυναμικού στα άκρα ενός αγωγού.

Όταν γίνεται χρήση του ηλεκτρισμού η ηλεκτρική ενέργεια μετατρέπεται σε άλλη μορφή ενέργειας π.χ. σε κινητική ενέργεια όταν λειτουργεί ένας κινητήρας ή σε φως όταν ανάβει ένας λαμπτήρας.

Ο σύγχρονος κόσμος εξαρτά την επιβίωση και την ευημερία του του από αυτό το είδος ενέργειας. Η πλειονότητα των συσκευών λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Οι κυριότεροι είναι η καύση διαφόρων ουσιών (λιγνίτης, πετρέλαιο, κάρβουνο), τα πυρηνικά εργοστάσια, τα ηλιακά πάρκα, τα υδροηλεκτρικά φράγματα και τα αιολικά πάρκα. Τα τελευταία 20 χρόνια γίνονται έντονες προσπάθειες αύξησης του ποσοστού ηλεκτρικής ενέργειας που παράγεται με τη χρήση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (Α.Π.Ε.).

Το μεγάλο μειονέκτημα της ηλεκτρικής ενέργειας είναι η δύσκολη, σχεδόν αδύνατη μακροχρόνια αποθήκευσή της. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να καταναλώνεται ταυτόχρονα με την παραγωγή της ή να αποθηκεύεται αφού πρώτα μετατραπεί σε άλλες μορφές ενέργειας (π.χ. χημική, δυναμική κ.λ.π.). Η ανάγκη άμεσης κατανάλωσης της ηλεκτρικής ενέργειας έχει οδηγήσει στην κατασκευή ενός παγκόσμιου πλέγματος ηλεκτρικών δικτύων, έτσι ώστε να μπορεί να μεταφέρεται εύκολα, από το σημείο παραγωγής της, στο σημείο κατανάλωσης.

Φωτοβολταϊκά σε καταμαράν

12 Φεβρουαρίου 2018 στις 00:27 και με ετικέτα ,  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηλεκτρική Ενέργεια | Μόνιμος Σύνδεσμος

Το ταξίδι της Ηλεκτρικής Ενέργειας από το εργοστάσιο παραγωγής μέχρι το σπίτι μας…

11 Φεβρουαρίου 2018 στις 23:47 και με ετικέτα ,  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το ταξίδι της Ηλεκτρικής Ενέργειας! | Μόνιμος Σύνδεσμος