Αρχική σελίδα

Curriculum Vitae Π. Νταβαρίνου

Φωτογραφία ΠΙΝ 1

Ευχαριστήριος Αποχαιρετισμός

Με τη συμπλήρωση τριακονταπενταετούς δημόσιας εκπαιδευτικής σταδιοδρομίας αποχωρώ εκ της Υπηρεσίας και αισθάνομαι την ανάγκη να Σας απευθύνω τις θερμές ευχαριστίες μου για την εποικοδομητική συνεργασία μας κατά τη διάρκεια της κοινής σταδιοδρομίας μας.
Οι σχολικές αναμνήσεις μου σμιλεύτηκαν από την επικοινωνία μου με Συναδέλφους αξιόλογους παιδαγωγούς, καταρτισμένους και σοφούς Δασκάλους. Ακόμη και οι δυσκολίες και τα προβλήματα, που ανέκυπταν μέσα στην πολύτροπη εκπαιδευτική καθημερινότητα, δεν αποτέλεσαν εμπόδιο στο έργο μας, αλλά αντίθετα σφυρηλάτησαν τη συνεργασία μας για τον κοινό σκοπό μας, την προάσπιση του αδιαπραγμάτευτου αγαθού της εκπαίδευσης και της παιδείας των μαθητών μας, από όποια θέση και αν κλήθηκε ο καθένας μας να υπηρετήσει το μέγιστο αυτό κοινωνικό αγαθό.
Ως δάσκαλος εμπνεύσθηκα από τους ιδεώδεις στίχους του μεγάλου ποιητή μας Κωστή Παλαμά:

«Σμίλεψε πάλι, δάσκαλε, ψυχές!
Κι ό,τι σ” απόμεινε ακόμη στην ζωή σου,
μην τ” αρνηθείς!
Θυσίασέ το ως την στερνή πνοή σου».

Με την αποχώρησή μου Σας αποχαιρετώ εγκαρδίως και Σας εύχομαι υγεία, ευημερία και καλή επιτυχία στο μεγάλο έργο μας, την εκπαίδευση και την παιδεία των μαθητών μας. Σας επισυνάπτω ως ενθύμιο ένα δημοσιευμένο άρθρο μου με τίτλο Ο γερμανικός διαφωτισμός και οι επιδράσεις του στο νεοελληνικό διαφωτισμό.

Αιγάλεω, 30 Ιουνίου 2015

Με εξαίρετη εκτίμηση

Παναγιώτης Νταβαρίνος
Σχολικός Σύμβουλος (ΠΕ02)
Αναπληρωτής Προϊστάμενος
Τμήματος Ε.-Π. Κ. Π. Δ. Ε. Αττικής

2 σχόλια προς “Αρχική σελίδα”

1. Φωτογραφία του/της Παναγιώτης Νταβαρίνος   Παναγιώτης Νταβαρίνος είπε:

O Ευχαριστήριος Αποχαιρετισμός των Συναδέλφων μου μετά την αφυπηρέτησή μου.

2. Φωτογραφία του/της Παναγιώτης Νταβαρίνος   Παναγιώτης Νταβαρίνος είπε:

Homo sum: humani nihil a me alienum puto.
    Είμαι άνθρωπος [και] τίποτε το ανθρώπινο δεν θεωρώ ξένο σε εμένα, στίχος κωμωδίας «Αυτοτιμωρούμενος» (166 π.Χ.).
    Publius Terentius Afer, Carthagine natus (195-159 π.Χ.), Ρωμαίος κωμωδιογράφος.