Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 8 Φεβρουαρίου 2018 ΣΚΟΥΡΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

12ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της ΕΜΕ 9-3-2018

H Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει τον 12ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ στις 9 Μαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης κατά τις διδακτικές ώρες (8.15 έως 10.15), αφού προβλεφθεί από του Δ/ντές και εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τάξεων αναπροσαρμογή του προγράμματος.

ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Ο Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ» συγκεντρώνει περιγραφές (μεταδεδομένα) ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού από διάφορα Αποθετήρια και Παρόχους και τις ενοποιεί σημασιολογικά, επιτρέποντας έτσι ενιαία αναζήτηση στο ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό και ομογενοποιημένη προβολή των στοιχείων του.
Φιλοξενεί δηλαδή μόνο τις περιγραφές του ψηφιακού υλικού και δεν περιέχει τους φυσικούς πόρους (ψηφιακά αρχεία του υλικού) τα οποία παραμένουν στα αρχικά αποθετήρια ή στους ιστοτόπους των παρόχων.
Δείτε τα Ψηφιακά Αποθετήρια Εκπαιδευτικού Υλικού στα οποία το Φωτόδεντρο – Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «αναζητά» ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό, τους Παρόχους Εκπαιδευτικού Υλικού ή τα Έργα τα οποία συμμετέχουν. Στόχος είναι να εμπλουτίζεται συνεχώς με νέες συλλογές και αποθετήρια ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου.

Καλημέρα κόσμε!

1 σχόλιο Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 5 Φεβρουαρίου 2018 ΣΚΟΥΡΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Μεταστοιχεία