Yiota's English Classes

Learn English in a fun way

Cheese

Δεκ 201816

Watch the video and learn about the history of cheese. Then discuss the following questions:
Which countries are mentioned? When did cheese appear in the life of people?

από κάτω από: Λεξιλόγιο- Vocabulary, Υλικό-Material | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Cheese

Εκδρομή στην Αθήνα

Δεκ 201814

Η προγραμματισμένη εκδρομή στην Αθήνα θα πραγματοποιηθεί στις 28/5-3/6 και σε αυτή μπορούν να συμμετέχουν μαθητές όλων των τάξεων.

από κάτω από: Σχολείο | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδρομή στην Αθήνα

Quiz

Δεκ 201814

Την επόμενη Τετάρτη 15/1 η ΣΤ’ θα εξεταστεί στο επαναληπτικό διαγώνισμα της ενότητας 1.

από κάτω από: Μαθήματα αγγλικών | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Quiz

Present simple

Δεκ 201814

Can you talk about the queen’s daily routine?

Watch the video and let’s see what you can learn about her!

από κάτω από: Γραμματική- Grammar | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Present simple

Christmas activities

Δεκ 201814

Αυτές τις γιορτινές μέρες ας ακούσουμε Χριστουγεννιάτικη μουσική. Μπορείτε να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Μερικές ιδέες για κατασκευές υπάρχουν παρακάτω :

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Λεξιλόγιο- Vocabulary | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Christmas activities

Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

Δεκ 20186

Ταξιδεύοντας…

Γνωρίζοντας αγγλικά, η Ευρώπη είναι μια ήπειρος που εύκολα κάποιος εξερευνά όλο το χρόνο και όλες τις εποχές. Μάλιστα μπορεί να επιλέξει το μεταφορικό μέσο που τον εξυπηρετεί ή προτιμά ανάλογα με τις ημέρες που έχει στη διάθεσή του, να μάθει πληροφορίες για αυτά αν δεν υπάρχουν στη μητρική του γλώσσα αλλά και να καλέσει όποιον χρειάζεται στην χώρα προορισμού του.

Για την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας ο χρόνος που μπορεί κάποιος να περάσει στην χώρα όπου μιλιέται η γλώσσα είναι εξαιρετικά ωφέλιμος. Αν είναι καλοκαίρι μπορεί να παρακολουθήσει μαθήματα γλωσσών με δομή όπως αυτή που παρουσιάζεται στο έγγραφο. δείγμα προγράμματος

Οι εικόνες που μπορεί κάποιος να δει του δημιουργούν μια γενικότερη αίσθηση για τον τόπο όπου μιλιέται η γλώσσα. Οι εικόνες που ακολουθούν είναι από τη βρετανική επαρχία.

από κάτω από: Μαθήματα αγγλικών | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

Food suggestions for 2018

Δεκ 20186

Every year there are new recipes that become a mustThese recipes are:

1. casual food
  2. drinks
  3. desserts

Why does this happen?

People are influenced by what their friends eat, cook and/or drink. Besides, there are so many cooking programmes on TV that can transform the way we see food and the food we opt for when at restaurants.

από κάτω από: Λεξιλόγιο- Vocabulary | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Food suggestions for 2018