pangian's blog

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

25 Νοεμβρίου 2014
από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόταση για κοινή δράση από το Μουσικό Σχολείο Άρτας για την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

ΜΣΑ - Λογότυπο1

ΘΕΜΑ: «Πρόταση κοινής δράσης »

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας προτείνει μια κοινή δράση για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας σε όλα τα δημοτικά σχολεία της περιοχής. Ο στόχος της δράσης είναι να αντιληφθούν οι μαθητές με βιωματικό τρόπο πως οι τέχνες και ειδικά η μουσική μπορούν να γίνουν εργαλείο αντιμετώπισης της βίας.

Πιο συγκεκριμένα, το Μουσικό Σχολείο Άρτας προσκαλεί όλους τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων  για μια κοινή συναυλία στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Για την υλοποίηση της δράσης προτείνεται ο εξής προγραμματισμός:

–          Μια συνάντηση με εκπροσώπους κάθε Δημοτικού Σχολείου για ενημέρωση (Δεκέμβριος 2014)

–          Μια επίσκεψη από κάθε Δημοτικό Σχολείο στο Μουσικό Σχολείο Άρτας. Οι μαθητές θα συνεργαστούν με τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου σε μια κοινή πρόβα ( από τον Ιανουάριο 2015)

–          Μια κοινή συναυλία στο θέατρο Κάστρου της Άρτας (Μάιος 2015)

Για το σωστό προγραμματισμό της δράσης, παρακαλούμε να συμπληρώσετε τη συνημμένη αίτηση και να την αποστείλετε ηλεκτρονικά μέχρι τις 21 Νοεμβρίου 2014 στην διεύθυνση :   mail@gym-mous-artas.art.sch.gr .

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την συνεργασία σας.