Ιστολόγιο

Διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η ΔεκεμβρίουΠαγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, το σχολείο μας διοργάνωσε δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που να αφορούν: α) στην προάσπιση του δικαιώματος των μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση, β) στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας και γ) στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.

Την Πέμπτη 07 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές/-τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου μας πήραν μέρος στα “Παραολυμπιακά Αθλήματα και παιχνίδια” στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Καλημέρα κόσμε!

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén