panat's blog

Οκτ 201422

Dimosiofrafoi_periballon_picture
page visitor counter

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ‘Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον’ 2016-2017

ip

Σεπ 202227

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ip

Υπηρεσίες Νέφους

Φεβ 202216

Λήψη αρχείου

από κάτω από: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπηρεσίες Νέφους

Πρoστατευμένο: Εργασία Εφαρμογές Πληροφορικής

Οκτ 202015

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

από κάτω από: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρoστατευμένο: Εργασία Εφαρμογές Πληροφορικής

Απρ 202013

από κάτω από: ΑΕΠΠ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, Σχολικό Έτος 2019-2020 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρoστατευμένο: ΑΕΠΠ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ)

Απρ 20203

Μαρ 202031

από κάτω από: ΑΕΠΠ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, Σχολικό Έτος 2019-2020 | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρoστατευμένο: ΑΕΠΠ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ)

Merry Plastic Christmas

Δεκ 201931
Ένα σουρεαλιστικό βίντεο για το περιβάλλον (πηγή: efsyn.gr)
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Merry Plastic Christmas

“Σούπερ Μπλε Ματωμένο Φεγγάρι”!

Ιαν 201823

“Σούπερ Μπλε Ματωμένο Φεγγάρι”!  Αυτό το σπανιότατο φαινόμενο θα αντικρίσουμε στις 31 Ιανουαρίου, μετά από 152 ολόκληρα χρόνια, καθώς η τελευταία φορά που συνέβη ήταν το 1866!

Ουσιαστικά πρόκειται για τον σπανιότατο συνδυασμό τριών φαινομένων, τα οποία θα παρατηρηθούν στον δορυφόρο της Γης ταυτόχρονα!

Το ένα είναι η γνωστή σε όλους Υπερπανσέληνος ή Σούπερ Πανσέληνος, η οποία συμβαίνει όταν η Σελήνη βρίσκεται στο περίγειό της, δηλαδή στην ελάχιστη απόσταση από τον πλανήτη μας, που είναι περίπου 357.000 χιλιόμετρα. Τότε φαίνεται πιο λαμπρή και μεγάλη.

Το δεύτερο φαινόμενο είναι η Έκλειψη Σελήνης, όταν δηλαδή η Γη μπει ανάμεσα στον δορυφόρο της και στον Ήλιο. Έτσι το φεγγάρι θα αποκτήσει αυτό το κοκινωπό χρώμα.

Το τρίτο φαινόμενο ονομάζεται “Μπλε Φεγγάρι”. Πρόκειται για μια επιπλέον πανσέληνο εντός του έτους. Συγκεκριμένα, τα περισσότερα έτη έχουν δώδεκα πανσελήνους, τις περισσότερες φορές μία κάθε μήνα. Ωστόσο κάθε ημερολογιακό έτος περιλαμβάνει δώδεκα σεληνιακούς κύκλους και έντεκα ημέρες ακόμη, οι οποίες αθροίζονται και έτσι κάθε δύο ή τρία χρόνια έχουμε ένα επιπλέον φεγγάρι.

alfavita.gr
από κάτω από: Φυσικές Επιστήμες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Σούπερ Μπλε Ματωμένο Φεγγάρι”!

Δεκ 201720

Τα υπουργεία Περιβάλλοντος και Ενέργειας της Ευρωπαϊκής Ένωσης κατέληξαν τη Δευτέρα σε συμφωνία για τους στόχους για την ενέργεια από ανανεώσιμες πηγές μέχρι το 2030, ενόψει των διαπραγματεύσεων οι οποίες θα διεξαχθούν το 2018 με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, που επιθυμεί να οριστούν πιο φιλόδοξοι στόχοι.

Οι υπουργοί συμφώνησαν στον στόχο τουλάχιστον το 27% της ενέργειας που καταναλώνεται στην ΕΕ κάθε χρόνο να προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές, από το 20% που είχε οριστεί ως ο στόχος για το 2020.

Τον Οκτώβριο, το ΕΚ πρότεινε να οριστεί ως στόχος ένα πολύ υψηλότερο ποσοστό, το 35%, ενώ ακριβώς το ίδιο εισηγήθηκε επίσης μια ομάδα μεγάλων τεχνολογικών, βιομηχανικών και ενεργειακών ομίλων την περασμένη εβδομάδα.

Στο πλαίσιο του πακέτου μέτρων που θα εισηγηθούν, οι υπουργοί συμφώνησαν επίσης στο ποσοστό της ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές που θα χρησιμοποιείται στις μεταφορές και την θέσπιση ενός ορίου για τα βιοκαύσιμα πρώτης γενιάς, τα οποία κατά ακτιβιστές εγείρουν σοβαρό πρόβλημα διότι η καλλιέργεια των πρώτων υλών για την παραγωγή τους διαγωνίζεται για πολύτιμες γαίες που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν για την παραγωγή τροφίμων.

Τα κράτη μέλη προσδιόρισαν την οροφή των καυσίμων από ανανεώσιμες πηγές που θα χρησιμοποιούνται στις οδικές μεταφορές στο 14% ως το 2030, ενώ προέβλεψαν μπόνους για τη χρήση ηλεκτροκίνητων αυτοκινήτων και τρένων.

Με το κόστος της παραγωγής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές να πέφτει συνεχώς, η ΕΕ θα μπορούσε να θέσει ως στόχο το 30% του ενεργειακού της μίγματος να προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές με πρακτικά τις ίδιες ή ακόμη και μικρότερες επενδύσεις από αυτές που θα απαιτηθούν για να φθάσει στο 27%.

Οι στόχοι αυτοί εντάσσονται σε ένα σύνολο προτάσεων με σκοπό να μειωθούν οι εκπομπές αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου στην ΕΕ κατά τουλάχιστον 40% σε σχέση με εκείνες του 1990 ως το 2030, και να επιτευχθεί ο στόχος της Συμφωνίας του Παρισιού για το Κλίμα, που είναι η αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας να μην υπερβεί τους 2 βαθμούς.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

από κάτω από: Μορφές Ενέργειας, Φυσικοί Πόροι | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ε.Ε.: Συμφωνία για τους στόχους όσον αφορά την ενέργεια από ανανεώσιμες πηγές μέχρι το 2030

Ο αργός θάνατος μιας πολικής αρκούδας

Δεκ 201710

Οι συνέπειες της κλιματικής αλλαγής: Ψάχνει φαγητό στα σκουπίδια σε έναν τόπο δίχως πάγο. Το βίντεο  δημοσιεύεται στο National Geographic και απαθανατίζει σκελετωμένη πολική αρκούδα να ψάχνει για τροφή σε έναν ξερότοπο δίχως ίχνος πάγου.

Τραβήχτηκε πριν από τρεις μέρες στο Baffin, το μεγαλύτερο νησί του Καναδά, από τον φωτογράφο Paul Nicklen και κινηματογραφιστές της οργάνωσης «Sea Legacy». Ακολουθεί την ετοιμοθάνατη αρκούδα, που σκελετωμένη ψάχνει μάταια φαγητό στους κάδους που έχουν αφήσει στην περιοχή οι ψαράδες Ινουίτ.

από κάτω από: Κλιματική Αλλαγή | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο αργός θάνατος μιας πολικής αρκούδας
« Παλιότερα άρθρα

5ο ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ