panargiry's blog

Just another Blogs.sch.gr site

Σου αρέσει η μουσική;

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Με σχήματα και αριθμούς σου λέω σε αγαπώ!!

Σου αρέσει η μουσική ;

Δημιουργώ μουσική

Ευχές με κάλαντα

Παραδοσιακά κάλαντα

Δράση στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού έργου R4C

Η ανάπτυξη καινοτόμων τρόπων σύνδεσης του σχολείου με τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα μέσα από τη συμμετοχή των μαθητών και των καθηγητών στη προώθηση και την εφαρμογή της έρευνας και της καινοτομίας στη βιώσιμη αλληλεπίδραση μεταξύ της επιστήμης και της κοινωνίας, αλλα και η οικοδόμηση μίας αποτελεσματικής συνεργασίας μεταξύ της επιστήμης και της κοινωνίας για την σύζευξη της μαθητικής αριστείας με την κοινωνική συνείδηση και υπευθυνότητα αποτελούν τα βασικά κριτήρια για την επιλογή του θέματος της ερευνητικής μελέτης: «Διατροφή και Κλιματική Αλλαγή». Πόσο και με ποιο τρόπο επηρεάζουν οι διατροφικές μας συνήθειες το περιβάλλον και ειδικότερα στην κλιματική αλλαγή; Οι μαθητές ως υπεύθυνα μέλη της σύγχρονης κοινωνίας μελετούν τα επιστημονικά στοιχεία για το ρόλο της διατροφής στις εκπομπές του διοξειδίου του άνθρακα και συμμετέχουν σε αγώνες λόγου και αντιλόγου, συμμετέχουν σε δημοκρατικό διάλογο ανταλλάσσοντας πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις με την παράθεση επιχειρημάτων και αντιεπιχειρημάτων και δημιουργούν πρωτότυπο ψηφιακό υλικό και ταινία μικρού μήκους για να εκφράσουν την λήψη των αποφάσεων τους.