Εφαρμογή στο App Inventor

Project name: Average

Τοποθετήστε τα παρακάτω αντικείμενα και διαμορφώστε τα σύμφωνα με τις οδηγίες:

1. Table arrangement με 2 columns και 4 rows , width: Fill parent και μέσα εκεί τοποθετήστε
  • 4 labels με text Βαθμολογία Α’ Τετραμήνου, Βαθμολογία Β’ Τετραμήνου, Βαθμολογία Γραπτών, Μέσος Όρος με font bold, Background Color :yellow
  • 3 text box με names atetr txt, btetr txt, grapta txt ,mo txt, με text κενό,Background Color: Cyan
  1. 2 buttons με names calc button και clear button και text  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ,ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ  αντίστοιχα, Background Color: Green
  2. 1 Label με text Αποτέλεσμα fontsize 14,fontbold και δίπλα 1 ακόμη Label με name res label ,με text κενό,fontsize 20,fontbold,background color green σε επιτυχές αποτέλεσμα και red σε ανεπιτυχές

Στην εφαρμογή

• αφού προηγηθεί η καταχώρηση των βαθμολογιών στα αντίστοιχα text box, με την ενεργοποίηση του πλήκτρου Υπολογισμός θα πρέπει να εμφανίζεται ο μέσος όρος και ο χαρακτηρισμός «ΕΠΙΤΥΧΙΑ»  αν ο Μ. Όρος είναι >=10 και σε αντίθετη περίπτωση ο χαρακτηρισμός «ΑΠΟΤΥΧΙΑ».
  • Το πλήκτρο Καθαρισμός θα μηδενίζει τα 4 text box και το label του χαρακτηρισμού του αποτελέσματος.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 5 Φεβρουαρίου 2018 ΑΝΕΡΓΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Έκθεση- Εκδήλωση “Το ΕΠΑ.Λ δημιουργεί”

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνει από 7 έως και 10 Φεβρουαρίου 2018 (10 π.μ.- 8 μ.μ.) έκθεση μαθητικών έργων με τίτλο «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί» στο χώρο (αίθουσα) πολλαπλών χρήσεων στο σταθμό του μετρό στο Σύνταγμα με στόχο την ανάδειξη  του σύγχρονου Επαγγελματικού Λυκείου  και των θεσμικών αλλαγών  που  υλοποιήθηκαν  και που αφορούν την αναμόρφωση της δομής του, τη διεύρυνση της πρόσβασης  των μαθητών/-τριών των ΕΠΑ.Λ  σε ΤΕΙ και σε Πανεπιστήμια, την θεσμοθέτηση του «Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας» για αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. καθώς και την εφαρμογή του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑ.Λ.».

Περισσότερα στο σύνδεσμο:http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/to-thema-texniki-ekpaideusi

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1η κατηγορια 2 Φεβρουαρίου 2018 ΑΝΕΡΓΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Η ιστοσελίδα μας

www.5ek.gr