Η Λεωφόρος των Εξοχών δημιουργία διαδραστικού χάρτη με τους μαθητές του Ε2 2018-2019

Η εργασία αυτή δημιουργήθηκε συνεργατικά στα πλαίσια της δράσης “Η Λεωφόρος των Εξοχών” του προγράμματος “Μαθαίνουμε παρέα” 2018-19 με τους μαθητές του Ε2 του 17ου Δημοτικού σχολείου Καλαμαριάς.

Διαδραστικός Χάρτης

Δημοσίευση αρχείων με Ελληνικούς υποτίτλους για τα επεισόδια της σειράς για την ασφάλεια στο διαδίκτυο #Game On

Μπορείτε να κατεβάσετε και να αποσυμπιέσετε τα αρχεία με τους Ελληνικούς Υπότιτλους της σειράς από τους παρακάτω συνδέσμους:

Επεισόδιο 1 : GameOnEpisode1

Επεισόδιο 2 :GameOnEpisode2

Επεισόδιο 3 : GameOnEpisode3  Από τον Γιάννη Μπίνιο και Γιώργο Γιουμούκη του ΣΤ3 2016-2017.

Επεισόδιο 4 : Από το ΣΤ2 2016-2017 θα ανεβεί μετά την ολοκλήρωση της εργασίας από τους μαθητές και την αποστολή του με email στο διαχειριστή του Blog.

Επεισόδιο 5: Θα πρέπει να δημιουργήσετε εσείς τους υπότιτλους και να αποστείλετε με email το αρχείο στο διαχειριστή του Blog για να δημοσιευτεί. Διαβάστε το σχετικό άρθρο για την Δημιουργία Ελληνικών Υποτίτλων με οδηγίες και καλή τύχη!!

Θερμές ευχαριστίες στην κα Πόλυ Σχοινά, εκπαιδευτικό Αγγλικών για την συνεργασία, στο μάθημα της οποίας οι μαθητές εργάστηκαν για την μετάφραση των ταινιών από τα Αγγλικά στα Ελληνικά και στους μαθητές μας που εργάζονται για να ολοκληρώσουν αυτή την εργασία στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ.

Δημιουργία Ελληνικών υπότιλων

Για να δημιουργήσουμε Ελληνικούς υπότιτλους αρκεί να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή Subtilte Workshop κατεβάστε την εφαρμογή από εδώ. Αποσυμπιέστε  το αρχείο σε ένα φάκελο και ανοίξτε το αρχείο Subtile Workshop.exe

Από την επιλογή Video επιλέγω open.. και ανοίγω το αρχείο video με την ταινία για την οποία θέλω να δημιουργήσω υπότιτλους.

Για να εισάγω τον πρώτο υπότιτλο επιλέγω File και μετά New subtitle.

Σταματάω το video κάνοντας κλικ πάνω στην εικόνα του και το συνεχίζω με τον ίδιο τρόπο ή αλλιώς από το κουμπί play.

Ορίζω χρόνο έναρξης και χρόνο λήξης για τον κάθε υπότιτλο από τα κουμπιά:

εναρξη ληξη

Εισάγω επόμενο υπότιτλο πατώντας το κουμπί Insert (Ins) από το πληκτρολόγιο.

Τέλος αποθηκεύω το αρχείο με τους υπότιτλους από την επιλογή File και μετά Save as.. στον τύπο του αρχείου διαλέγω Subrib(.srt) και φροντίζω να ονομάζω το αρχείο ακριβώς με το ίδιο όνομα που έχει και το αρχείο του video το οποίο αφορά. Με αυτό τον τρόπο το αρχείο υποτίτλων θα ενσωματωθεί αυτόματα στην ταινία μου. Αν για κάποιο λόγο δεν ενσωματωθεί τότε θα πρέπει να το εισάγω στο πρόγραμμα με το οποίο προβάλω την ταινία πχ. windows media player , vlc, bsplayer κ.α. από την αντίστοιχη επιλογή στο μενού του προγράμματος προβολής.

Καλή επιτυχία!!

Η συμμετοχή των μαθητών του Ε1 στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Scratch Game 2017

Οι μαθητές του Ε1 σας παρουσιάζουν την εργασία τους στο Scratch με την οποία συμμετέχουν στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Scratch Game.

Τίτλος εργασίας: 3 Άθλοι του Ηρακλή συναντούν το Scratch και γίνονται «παιχνίδι». Μαθαίνουμε προγραμματισμό και μυθολογία παίζοντας:

• Το λιοντάρι της Νεμέας (λαβύρινθος): οδήγησε τον Ηρακλή στο ρόπαλο και μετά στο λιοντάρι με τα βελάκια
  • Τα μήλα των Εσπερίδων (γνώσεων): απάντησε πληκτρολογώντας 1,2,ή 3
  • Ο Κέρβερος (scrolling game): οδήγησε τον Ηρακλή ως την πύλη του Άδη χρησιμοποιώντας τα βελάκια

[scratch 155213232]

Η συμμετοχή των μαθητών της ΣΤ τάξης 2015-2016 στο 8ο Μαθητικό συνέδριο Πληροφορικής

Αυτή είναι η παρουσίαση των παιδιών  στο συνέδριο:

Αυτό είναι το σχολικό περιοδικό στο οποίο τα παιδιά ανάρτησαν όλες τις εργασίες τους:

Web Kids 2016

Συγχαρητήρια παιδιά!!!