οικοκώδικας-Δημ. Σχ. Ωρεών

οικοκώδικας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο οικοκώδικας-Δημ. Σχ. Ωρεών

Δημιουργία λαχανόκηπου

Φέτος  σκεφτήκαμε να επεκτείνουμε το σχολικό μας κήπο, δημιουργώντας λαχανόκηπο στο μέρος που είναι πλάι της αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων και είναι εντελώς ανεκμετάλλευτο. Έτσι λοιπόν καλέσαμε τον κ. Χρήστο Φρίγγη, να οργώσει με φρεζάκι το κομμάτι που θέλαμε να φυτέψουμε, ο οποίος για άλλη μια φορά μας εξυπηρέτησε και τον ευχαριστούμε πολύ!

Στη συνέχεια αναλάβαμε δράση! Μαζέψαμε τις πέτρες, ισιώσαμε το χώμα με την τσουγκράνα,

Σχεδιάσαμε  στο χώμα ένα σαλιγκάρι,                                                μία χελώνα

ένα μανιτάρι                 μία καρδιά

και φυτέψαμε μαρουλάκια, σπανάκι, παντζάρια και κρεμμυδάκια αλλά μπρόκολα,  και κουνουπίδια:

Πολύ συχνά, βοτανίζαμε, σκαλίζαμε, καθαρίζαμε και χαιρόμασταν που βλέπαμε τα φυτά μας να μεγαλώνουν και να αναπτύσσονται τόσο γρήγορα:

Καμιά φορά παίζαμε με το χαμόγελο του σαλιγκαριού:

Κάποιες φορές, μετά την εργασία μας, τραγουδούσαμε τραγούδια για τα λαχανικά:

Και μετά από δύο μήνες, το «μαρουλοσαλιγκάρι» μας  μεγάλωσε:

η «μαρουλοπαντζαροχελώνα» ζωντάνεψε:

Η ομπρέλα μας και αυτή φούντωνε:

η «μπροκολοκαρδούλα» πάχαινε:

Και …………………ήρθε η ώρα της συγκομιδής: