ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Το Νηπιαγωγείο είναι το πρώτο οργανωμένο περιβάλλον κοινωνικοποίησης, προσωπικής εξέλιξης και μάθησης στο οποίο καλούνται τα παιδιά να φοιτήσουν με συστηματικό πλέον τρόπο.

Έχει τη σημαντική αποστολή να τους προσφέρει στην τρυφερή αυτή ηλικία που δομείται η προσωπικότητά τους κοινωνική, συναισθηματική, πνευματική και ψυχοκινητική αγωγή, προετοιμάζοντας την προσαρμογή τους στο σχολικό περιβάλλον και μακροπρόθεσμα στη ζωή.
Το έργο μας είναι να συμβάλλουμε στη γνωστική ανάπτυξη και την προσωπική εξέλιξη των παιδιών και παράλληλα, να φροντίζουμε με τη στάση και τη συμπεριφορά μας να τους μεταδίδουμε αρχές και αξίες, οι οποίες θα τα συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή. Γιατί θεωρούμε ότι ο ρόλος τού σχολείου δεν είναι μόνο να προετοιμάζει τα παιδιά για τη ζωή, αλλά και να τα βοηθάει για να ζήσουν ευτυχισμένα, μια ζωή με νόημα.

ΩΡΑΡΙΟ

ΤΗΡΗΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ
Οι γονείς οφείλουν να τηρούν και να σέβονται το ωράριο του Νηπιαγωγείου. Να μην αργούν να τα φέρουν το πρωί και να είναι δέκα λεπτά πριν το τέλος στο σχολείο για να τα παραλάβουν. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται η χωρίς λόγο απουσία των νηπίων. Το πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου έχει μια συγκεκριμένη ροή και δεν πρέπει να διακόπτεται.
ΩΡΑΡΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ
ΒΑΣΙΚΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :
ΩΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ : ΑΠΟ 8:15 ΕΩΣ 8:30
ΩΡΑ ΛΗΞΗΣ ή ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ: 13:00

2023-2024 ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ !

Σας ενημερώνω ότι από την Τρίτη 12 – 9 -2023 και για δύο εβδομάδες θα ισχύει το μειωμένο πρόγραμμα , για την καλύτερη προσαρμογή των προνηπίων . Συγκεκριμένα η ώρα άφιξης θα είναι 9:00 π.μ. και η ώρα αποχώρησης 11:30 . Παρακαλώ να είστε συνεπείς στις υποχρεώσεις σας.