Το κουκλοθέατρο και η σημασία του στο νηπιαγωγείο

This gallery contains 5 photos.

kouklo8eatro Το κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Το νήπιο στην ηλικία αυτή έχει μεγάλη ανάγκη από διασκέδαση και χαρά. Το κουκλοθέατρο έχει τη δυνατότητα να ψυχαγωγεί το νήπιο και ταυτόχρονα να το διαπαιδαγωγεί. Το κουκλοθέατρο ως … Συνέχεια

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το κουκλοθέατρο και η σημασία του στο νηπιαγωγείο

Τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο

images

Τα παιδιά κατά την είσοδό τους στο νηπιαγωγείο διαθέτουν γνώσεις που είναι διαισθητικές και άτυπες. Παρουσιάζουν δεξιότητες λύσης προβλημάτων και μια φυσική περιέργεια για τα ποιοτικά φαινόμενα σε μια προσπάθεια κατανόησης του κόσμου που τα περιβάλλει. Οι δραστηριότητες που σχεδιάζονται έχουν κυρίως  τη μορφή πρακτικών εργασιών που οδηγούν τα παιδιά στην έρευνα, στην επίλυση προβλημάτων και στη χρήση των ανάλογων μαθηματικών εννοιών είτε προφορικά, είτε νοητικά. Η διαδικασία μάθησης μέσω του παιχνιδιού, θα πρέπει να θεωρηθεί αναπόσπαστο κομμάτι της μαθηματικής γνώσης. Επίσης, οι δραστηριότητες που σχεδιάζονται για κάθε μια έννοια, θα πρέπει να προσεγγίζονται με βάση τις προηγούμενες γνώσεις και να οδηγούν σε νέες γνώσεις, τις οποίες μπορεί το παιδί να κατασκευάσει αβίαστα.

Κατηγορίες: Μαθηματικά | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο

Καλλιεργώντας τη φιλαναγνωσία στο νηπιαγωγείο

readingbooks

Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε νηπιαγωγείο να ενθαρρύνουμε την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας μέσα από διάφορες δράσεις. Η δημιουργία της γωνιάς της βιβλιοθήκης θα πρέπει να υπάρχει από την αρχή της σχολικής χρονιάς, ώστε τα παιδιά να έρθουν σε επαφή άμεσα και να αγαπήσουν τα βιβλία. Κάθε εβδομάδα οι νηπιαγωγοί δανείζουν ένα βιβλίο της αρεσκείας των παιδιών , το οποίο μελετούν τα παιδιά και στη συνέχεια το παρουσιάζουν στην τάξη συνοδευόμενο από μια όμορφη ζωγραφιά. Οι γονείς οφείλουν να διαβάσουν το βιβλίο στα παιδιά τους και να τα ενθαρρύνουν να συμμετέχουν κατά την ανάγνωση. Στην τάξη οι νηπιαγωγοί μπορούν να αναπτύξουν διάφορες δράσεις που βασίζονται στην υπόθεση του βιβλίου, όπως κουκλοθέατρο ή δραματοποίηση.

Κατηγορίες: Παιδί και γλώσσα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλλιεργώντας τη φιλαναγνωσία στο νηπιαγωγείο

Η Σημασία της τέχνης στη ζωή των παιδιών

IMG-825bdb4d2805201e3ffe5dd765a5423b-V

Είναι πολύ σημαντικό  να δώσουμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να γνωρίσουν την τέχνη σε μια χώρα που ούτως ή άλλως δεν προσφέρει και πολλές ευκαιρίες στους πολίτες της, παιδιά και ενήλικες, να γνωρίσουν και να αγαπήσουν την τέχνη. Οφείλουμε να δώσουμε χώρο και χρόνο στα παιδιά να γνωρίσουν το μαγικό αυτό κόσμο και να θυμόμαστε ότι ακόμη και ένα παιδί να επηρεάσουμε θετικά μπορεί να είναι ο αυριανός ενήλικας που θα κάνει «θαύματα» μέσα από την τέχνη, αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά κάτι θα πάρουν κάτι θα τους μείνει… Στον τρόπο που θα σκέφτονται, στον τρόπο που θα βλέπουν τα πράγματα, στον τρόπο που θα αναπτυχθεί η κριτική τους ικανότητα…