Συναισθήματα

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 03-03-2017

Δικαιώματα των παιδιών

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Δράσεις | , στις 23-02-2017

Η παγκόσμια κοινότητα δεσμεύτηκε να προστατεύει τα δικαιώματα των παιδιών με την υιοθέτηση της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Από τότε, η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Διαφορετικότητα

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 30-01-2017

Διαφορετικότητα είναι η ποικιλία σε έναν τομέα, όπως η γνώμη, η εθνικότητα κ.α.

Η διαφορετικότητα είναι σχεδόν ταυτόσημη με έννοιες όπως η μοναδικότητα και η εκτίμηση.

Αντίθετα, έννοιες όπως η μη αποδοχή, το στερεότυπα ή η προκατάληψη στέκονται εμπόδια στην κατανόηση και την αναγνώριση της διαφορετικότητας.

Οι πρώτες σχέσεις των παιδιών και ο ρόλος τους στην κοινωνική και συναισθηματική τους ανάπτυξη

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 30-01-2017

Προάγοντας την κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη στο σχολείο

cropped-preschooler-clipart-kids-clip-art_1404136786 (1)

Η εποχή μας χαρακτηρίζεται από συνεχείς και ριζικές αλλαγές σε όλα τα επίπεδα. Τα παγκόσμια, κοινωνικά, οικονομικά και πολιτικά δεδομένα μεταβάλλονται συνεχώς και με ταχύτητα. Οι ισορροπίες κλυδωνίζονται και οι συσχετισμοί ανατρέπονται. Καλούμαστε, λοιπόν, όλοι να αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις που προκύπτουν στο νέο πολυπολιτισμικό παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον που διαμορφώνεται.

Η άμεση και αποτελεσματική προσαρμογή στις αλλαγές αυτές παίζει καθοριστικό ρόλο τόσο στη ποιότητα ζωής μας όσο και στη διαμόρφωση των κοινωνικών μας δεσμών.

Το σύγχρονο σχολείο είναι ζωντανό και αναπόσπαστο οργανικό κομμάτι αυτής της κοινωνίας

Από το εγώ και το εσύ στο εμείς

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 04-12-2016

ομά-α-παι-ιών-και-σφαίρας-35297007Ένα πρόγραμμα που έχει στόχο την κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη. Η εμπειρία μου ως εκπαιδευτικός  κυρίως των μικρών τάξεων του δημοτικού μου έδειξε ότι είναι απαραίτητο ένα τέτοιο πρόγραμμα για τη μετάβαση των μικρών μαθητών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό και την εύκολη προσαρμογή τους σ΄αυτό.

Συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη

0

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία 2013 - 2014, Χωρίς κατηγορία | , στις 16-01-2014

Γιατί ένα σχολείο με παιδικά χαμόγελα είναι ένα καλό σχολείο!!!400_F_33663558_II9elbSdLaJfxTUE2FyEcadnW7FlDQIM.jpg

<a href="http://

“>

Μουσική και Συναισθήματα

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-01-2014

καλημέρα

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: Τσούμα Ευαγγελία | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 09-01-2014

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!