β επιπέδου

Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το μάθημα της γεωμετρίας της Α’  Γυμνασίου  <<…..παντού συμμετρίες…..>>

Ένας διαφορετικός τρόπος για να παρουσιάσετε στους μαθητές σας, τις συμμετρίες ως προς  άξονα. Σίγουρα πιο ενδιαφέρον απο τον κλασικό πίνακα!

Λεπτομέρειες για το πως θα εντάξετε το βίντεο στο μαθημά σας πατήστε   S1_PAGONI_SOFIA.

Φυσικά, ένα άλλο εργαλείο που θα βοηθήσει τους μαθητές στην κατανόηση των συμμετριών και ταυτόχρονα να ανακαλύψουν μόνοι τους την γνώση είναι η χρήση της geogebra:

ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΞΟΝΑ

Τέλος, πρέπει να αναφέρουμε ότι τα “κλασικά”  φυλλα εργασίας  βοηθούν αρκετά τους μαθητές στην κατανόηση της συγκεκριμένης  παραγράφου. Ενδεικτικα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω, θα υπάρξουν και άλλα κατα την διάρκεια της χρονιάς και για άλλες ενότητες..

Λήψη αρχείου

Εκτός από βίντεο, μια ακόμη ωραία ιδέα  για να εμπλουτίσετε το μαθημά σας είναι ο  διαδραστικός πίνακας.  Η διδακτική ενότητα, αυτή την φορά είναι απο την γεωμετρία Β Γυμνασίου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο β επιπέδου

Καλημέρα κόσμε!