Εργασία μαθητών Στ’ Τάξης στα γραφήματα

Φύλλο Εργασίας Μαθητών

Εργασία μαθητών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασία μαθητών Στ’ Τάξης στα γραφήματα

Είναι σχολικός εκφοβισμός;

Ευχαριστούμε τα εκπαιδευτήρια Γεωργίου Ζώη για το ωραιότατο animation!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Είναι σχολικός εκφοβισμός;

Οριοθέτηση στα παιδιά

Τι σημαίνει «οριοθέτηση της συμπεριφοράς» του παιδιού;
Για την υγιή ψυχοσωματική ανάπτυξη του παιδιού μας, πέρα από την αγάπη και τη στοργή μας, χρειάζεται να θέσουμε κάποια όρια. Είναι καλό, δηλαδή, να βάλουμε κάποιους κανόνες στη συμπεριφορά του, για παράδειγμα ως προς τις ώρες ύπνο, τη διατροφή, τα παιχνίδια, τις αγορές, την τηλεόραση, τις σχέσεις με τους άλλους, την αρνητική συμπεριφορά κ.λ.π.

Γιατί τα όρια είναι απαραίτητα;
Το παιδί χωρίς όρια νιώθει δυστυχισμένο, αποθαρρυμένο, ανασφαλές και συχνά εκδηλώνει προβλήματα στη συμπεριφορά του. Η συνέπεια και η σταθερότητα στην εφαρμογή των κανόνων αυτών, αποτελεί την απαραίτητη προϋπόθεση για την ολοκληρωμένη και υγιή ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού, καθώς και την ομαλή λειτουργία ολόκληρου του οικογενειακού συστήματος.

Πώς θέτουμε όρια στο παιδί μας;
Πριν επιχειρήσουμε να θέσουμε όρια στη συμπεριφορά του παιδιού μας χρειάζεται να υιοθετήσουμε ένα νέο ολοκληρωμένο σύστημα διαπαιδαγώγησης του παιδιού μας. Χρειάζεται μια υπεύθυνη στάση από τον γονιό χαρακτηρίζεται από:
• αποδοχή (αντί της ψυχολογικής απόρριψης του παιδιού μας)
• συνέπεια (αντί της ασυνέπειας των λόγων και των πράξεων στη συμπεριφορά του γονιού)
• όρια συμπεριφοράς (αντί της υποχωρητικότητας ή της αυταρχικότητας του γονιού)
• συναισθηματική αγωγή (αντί της υπερπροστασίας ή της αδιαφορίας του γονιού)

Πότε να ξεκινήσετε;

Όσο πιο νωρίς, τόσο πιο καλά!!! Αν από τη νηπιακή ηλικία το παιδί μας μάθει να ελέγχει τη συμπεριφορά του, να δέχεται κανόνες, να εκφράζει με υγιή τρόπο τα συναισθήματα του και να γίνεται υπεύθυνο, τότε μεγαλώνοντας θα μπορέσει να αποφύγει κινδύνους, να αναπτύξει το δυναμικό του και να είναι ευτυχισμένο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οριοθέτηση στα παιδιά

Τσικνοπέμπτη!!!

Η Τσικνοπέμπτη είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης και γιορτάζεται τη δεύτερη εβδομάδας των Αποκριών. Είναι γνωστή και ως «Κρεατινή», λόγω της μεγάλης κατανάλωσης κρέατος που χαρακτηρίζει τη μέρα, κάποιες μέρες πριν από την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.

Η προέλευση του εθίμου χάνεται στα βάθη του χρόνου, ωστόσο φαίνεται να συνδέεται με τις βακχικές γιορτές των αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων, που θεωρούσαν το φαγοπότι και το γλέντι ιεροτελεστία για την καλή ευφορία της γης την άνοιξη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσικνοπέμπτη!!!

Sound of Silence (πάντα επίκαιρο)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Sound of Silence (πάντα επίκαιρο)

Πλησιάζουν τα Χριστούγεννα!

Έμεινε λιγότερος από ένας μήνας για τα Χριστούγεννα. Σε πολλές πόλεις άρχισαν τους στολισμούς σε πλατείες και δρόμους. Άντε να δούμε τι καλό θα φτιάξουν στη Ζάκυνθο!xristougenna1