το Καπαλί Τσαρσί της Πόλης

To Καπαλί Τσαρσί (Kapalıçarşı = Σκεπαστό Παζάρι) ή αλλοιώς Μπουγιούκ Τσαρσί (Büyük Çarşı = Μεγάλο Παζάρι) είναι μια από τις μεγαλύτερες και παλιότερες κλειστές αγορές στον κόσμο. Είναι ένα περίπλοκο συγκρότημα που καλύπτει 60 δρόμους και στεγάζει περισσότερα από 3000 καταστήματα!!!

Η κατασκευή της αγοράς άρχισε λίγο μετά την Άλωση, το 1455 από τον Μωάμεθ τον Πορθητή, και ολοκληρώθηκε το 1461. Έκτοτε καταστράφηκε και ξαναφτιάχτηκε  αρκετές φορές κυρίως από φωτιά αλλά και από το μεγάλο σεισμό του 1894.

ΚΑΠΑΛΙ ΤΣΑΡΣΙ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο το Καπαλί Τσαρσί της Πόλης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “ΑΛΚΥΟΝΗ”

Σας προσκαλούμε στην κοπή βασιλόπιτας του συλλόγου μας

την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015 στις 10:30 π.μ. στο καφέ MAD

( πρώην Envy Π. Κάβδα 2Α 2Β όπισθεν, τηλ. 25210 57644).

με εκτίμηση το Δ. Σ.

prosklisi_kopis_pitas

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “ΑΛΚΥΟΝΗ”

Καλημέρα κόσμε!