Αγαπημένες εικόνες

DesertHydrangeas

Κατηγορίες: Πολυμέσα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγαπημένες εικόνες

Ώρα για χαλάρωση!

Κατηγορίες: Πολυμέσα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ώρα για χαλάρωση!

Έθιμα Τσικνοπέμπτης

1. Σύμφωνα με τη λαογραφία την ημέρα της Τσικνοπέμπτης στη Θήβα αρχίζει ο “βλάχικος γάμος”.
  2. Ιδιαίτερη περίπτωση αποτελεί ο εορτασμός της στην Πάτρα κατά τη διάρκεια του Πατρινού Καρναβαλιού, όπου εκατοντάδες Πατρινοί από το μεσημέρι της Τσικνοπέμπτης στήνουν ψησταριές σε κάθε σημείο της πόλης, ακόμα και έξω από τα καταστήματά τους. Τοπικά δρώμενα “ο γάμος της Γιαννούλας της κουλουρούς” και “τα Τριτάκεια του Λάζαρη”.
Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έθιμα Τσικνοπέμπτης

Διάθεση self-test σε μαθητές και εκπαιδευτικούς

Chrysanthemum

Από την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου θα μπορούν μαθητές και εκπαιδευτικοί να προμηθευτούν από τα φαρμακεία δωρεάν self test.
Συγκεκριμένα, θα δικαιούνται 5 δωρεάν self test, τα οποία θα μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν μέχρι και τα μέσα Μαρτίου.

Στην διαδικασία της δωρεάν διάθεσης για τα self test δεν αλλάζει κάτι, και μαθητές και εκπαιδευτικοί τα προμηθεύονται με τον ΑΜΚΑ τους δωρεάν από τα φαρμακεία που εκείνοι επιθυμούν.

Υπενθυμίζεται ότι:

• Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορονοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
  • Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί.
  • Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν σε δημόσιες σχολικές μονάδες και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται σε αυτές καταχωρίζουν τη δήλωση και το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.
Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάθεση self-test σε μαθητές και εκπαιδευτικούς

Το 1ο μου Άρθρο

Chrysanthemum

Η διαχείριση του προσωπικού μου ιστολογίου είναι μία πολύ ευχάριστη διαδικασία!!

Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το 1ο μου Άρθρο

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΠΟΚΡΙΕΣ