Παιδαγωγική αξιοποίηση των ιστολογίων

BlogΌπως το podcast, το wiki και άλλοι τύποι νέας τεχνολογίας, τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην τάξη για δημιουργία ημερολογίου. Μπορεί επίσης να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για επικοινωνία μεταξύ των μαθητών σε μια τάξη ή μεταξύ τάξων ή ακόμη και σχολείων. Εάν χρησιμοποιηθούν αποτελεσματικά, τα ιστολόγια μπορούν να δημιουργήσουν ένα μαθησιακό περιβάλλον που εκτείνεται πέρα από το σχολείο.

Γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε ιστολόγια στην τάξη;

Υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά οφέλη από τα ιστολόγια. Τα ιστολόγια αποτελούν:

• Μεγάλο κίνητρο για τους μαθητές, ειδικά των συνεσταλμένων μαθητών που διαφορετικά δεν θα συμμετείχαν στο μάθημα.
  • Εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές να διαβάζουν και να γράφουν.
  • Αποτελεσματικά φόρουμ για συνεργασία και συζήτηση.
  • Ισχυρά εργαλεία για εκπαιδευτική καθοδήγηση.

Πώς χρησιμοποιούμε τα ιστολόγια στην εκπαίδευση;
Τα ιστολόγια μπορούν να εξυπηρετήσουν τουλάχιστον τέσσερις βασικές λειτουργίες. Συνέχεια ανάγνωσης

Χαιρετισμός

Σας καλωσορίζω στο blog μου, που δημιουργήθηκε στο ΚΣΕ  του 27ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας για τις ανάγκες του Β1 επιπέδου επιμόρφωσης.

Νίκος Βαρδάτσικος-ΠΕ70

Καλημέρα κόσμε!