Πτυχιούχος ετών 90 – «Μην τα παρατάτε, ξέρω ότι μπορεί να είναι δύσκολο»

colleges 1
Μία 90χρονη γυναίκα, θα πάρει πτυχίο μετά από 71 χρόνια «φοίτησης»

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, ειδικά όταν πρόκειται για τα όνειρά μας. Έτσι σκεπτόμενη και η Τζόις Ντεφό, τότε Τζόις Βαϊόλα Κέιν, συνέχισε τις σπουδές της και παίρνει πτυχίο στα 90 της!

Η ίδια ξεκίνησε ως πρωτοετής στο Northern Illinois University το 1951 με σκοπό να αποφοιτήσει με πτυχίο στην οικιακή οικονομία, αλλά τα σχέδια άλλαξαν όταν γνώρισε «έναν πολύ ξεχωριστό άνδρα» στην εκκλησία, ο οποίος της έκλεψε την καρδιά, όπως εξήγησε.

«Πήγα στη σχολή για τριάμισι χρόνια, αλλά αποφάσισα να φύγω όταν τον γνώρισα», είπε.

Επιστροφή στα έδρανα

Ο ξεχωριστός αυτός άνδρας ήταν ο Ντον Φρίμαν. Παντρεύτηκαν το 1955 και απέκτησαν τρία παιδιά πριν εκείνος πεθάνει, αφήνοντάς την χήρα για περίπου πέντε χρόνια.

Το 2019, όταν η Τζόις αποφάσισε να ασχοληθεί ξανά με το πτυχίο πανεπιστημίου που άφησε κάποτε πίσω.

Κατηγορίες: Κοινωνία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πτυχιούχος ετών 90 – «Μην τα παρατάτε, ξέρω ότι μπορεί να είναι δύσκολο»

Κακοκαιρία Gaia: Μήνυμα από το 112 σε Ήπειρο και Κέρκυρα

.jpg
Απαγορευτικό απόπλου για Κεφαλονιά και Ζάκυνθο- Πού θα «χτυπήσει» τις επόμενες ώρες η κακοκαιρία

Επί ποδός βρίσκονται στην Περιφέρεια Ιονίου, όλες οι αρμόδιες υπηρεσίας ενόψει της επιδείνωσης του καιρού και των έντονων καιρικών φαινομένων, που θα πλήξουν την περιοχή από σήμερα το απόγευμα, σύμφωνα με την ΕΜΥ. Νωρίτερα, η ΕΜΥ εξέδωσε Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων στο οποίο αναφέρει πού θα «χτυπήσει» τις επόμενες ώρες η κακοκαιρία.

Μήνυμα στάλθηκε και από το 112 σε Κέρκυρα και Ήπειρο προειδοποιώντας τους κατοίκους για επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα από σήμερα το απόγευμα έως μεσημβρινές ώρες της Κυριακής.

Μετά τη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε το πρωί, υπό το συντονισμό του αντιπεριφερειάρχη Κέρκυρας Κωνσταντίνου Ζορμπά, με τους αρμόδιους φορείς της Πολιτικής Προστασίας, ανακοινώθηκε πως όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς βρίσκονται σε πλήρη ετοιμότητα και υπάρχει διαρκής επικοινωνία με τους δήμους, τα Σώματα Ασφαλείας και τους εθελοντές.

Στην ίδια ανακοίνωση, πέραν των συστάσεων προς τους πολίτες, ενημερώνονται οι κάτοικοι της Κέρκυρας πως ορισμένοι δρόμοι οι οποίοι είχαν υποστεί κατολισθήσεις τις προηγούμενες ημέρες, έκλεισαν για την κυκλοφορία των οχημάτων από το μεσημέρι και μέχρι νεότερης ενημέρωσης. Πρόκειται για τους δρόμους που συνδέουν Μεσογγή με Χλωμό, Μπούκαρη με Πετριτή και Χλωμό με Άγιο Δημήτριο.

Επίσης λόγω των ισχυρών νοτιάδων έκλεισε η πορθμειακή γραμμή Ηγουμενίτσας-Λευκίμμης, ενώ τα δρομολόγια προς Κέρκυρα διεξάγονται μόνο με κλειστού τύπου πλοία. Απαγορευτικό απόπλου έχει εκδοθεί και για την Κεφαλονιά και τη Ζάκυνθο.

Κατηγορίες: Καιρός | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κακοκαιρία Gaia: Μήνυμα από το 112 σε Ήπειρο και Κέρκυρα

ταινία μικρού μήκους

Η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Ειδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος με αφορμή την επέτειο της συμπλήρωσης των 100 ετών από τη Μικρασιατική τραγωδία διοργανώνουν πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους (βίντεο) με θέμα: «Μνήμες Μικράς Ασίας-Πόντου: 1922-2022».

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν έως 28 Φεβρουαρίου 2023 μαθητές/τριες Β’ και Γ’ Γυμνασίου όλης της Ελλάδας, ατομικά ή σε ομάδες έως τριών ατόμων υπό την επίβλεψη ενός/μιας εκπαιδευτικού.

Οι διακριθέντες, εφόσον τα επιδημιολογικά δεδομένα το επιτρέψουν, θα λάβουν μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο περιλαμβάνει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο και τελετή απονομής τίτλων διάκρισης.

Κεντρικό θεματικό πεδίο του διαγωνισμού αποτελεί ο δημιουργικός προβληματισμός σχετικά με τις χριστιανικές ρίζες και την παρουσία του ελληνικού πολιτισμού στη Μικρά Ασία και τον Πόντο. Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να δημιουργήσουν μια ταινία μικρού μήκους (βίντεο) διάρκειας έως έξι λεπτών, εμπνεόμενοι/ες από μία από τις παρακάτω προσωπικότητες, οι οποίες είτε γεννήθηκαν και ανατράφηκαν είτε ανέπτυξαν σημαντική δράση στη Μικρά Ασία και στον Πόντο:

1. Μέγας Βασίλειος, Αρχιεπίσκοπος Καισαρείας
  2. Ευθύμιος, Επίσκοπος Ζήλων
  3. Φιλιώ Χαϊδεμένου
  4. Νικόλαος Καπετανίδης

Μέσα από τη δημιουργία τους οι μαθητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για το θέμα και να προβληματιστούν σχετικά με τη σημασία και την επικαιρότητά του στη σύγχρονη ζωή, αντλώντας έμπνευση ιδίως από τη ζωή και το έργο των προσωπικοτήτων στις οποίες εστιάζει ο διαγωνισμός κατά το τρέχον σχολικό έτος.

Κατηγορίες: Μαθητές | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθητικός διαγωνισμός για τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους από μαθητές του Γυμνασίου

Αγορά κρέατος: «Το ακριβότερο χριστουγεννιάτικο τραπέζι της τελευταίας 20ετίας»

madie hamilton GXehL5 crJ4 unsplash 0

«Η ακρίβεια που χτυπά φέτος το γιορτινό τραπέζι είναι η μεγαλύτερη των τελευταίων 20 ετών σε όλα τα είδη. Κατά μέσο όρο έχουμε [αύξηση] 20%. Εμείς σαν επαγγελματίες ανησυχούμε […] Μην έχουμε μια πίεση ανοδικών τιμών μέσα στις γιορτές. Ευελπιστώ να πάμε καλά», είπε στην ΕΡΤ ο πρόεδρος της Ένωσης Κρεοπωλών Αθήνας-Αττικής «Οι Ταξιάρχες», Βασίλης Ντεληφιλιππίδης.

Επί του παρόντος, το χοιρινό πωλείται στα 7 ευρώ το κιλό και η γαλοπούλα η ελληνική κάτω από τα 10 ευρώ το κιλό. Οι εισαγόμενες κινούνται γύρω στα 7,5 με 8 ευρώ το κιλά, σύμφωνα με τον κ. Ντεληφιλιππίδης.

Όπως τόνισε ως επαγγελματίες θα παλέψουμε οι τιμές να μείνουν σταθερές στο επίπεδο που είναι σήμερα και παροτρύνουμε τα μέλη της Ένωσης να αφουγκραστούν την οικονομική αδυναμία του Έλληνα καταναλωτή και να συγκρατήσουν τις τιμές.

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγορά κρέατος: «Το ακριβότερο χριστουγεννιάτικο τραπέζι της τελευταίας 20ετίας»

Εκπαιδευτικά θέματα

Εδώ παρουσιάζονται θέματα σχετικά με την εκπαίδευση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικά θέματα