Αρχεία για 10 Φεβρουαρίου 2017

Δημοσίευση νέων μελετών του Δικτύου «ΕΥΡΥΔΙΚΗ» στην ελληνική γλώσσα »

Το Δίκτυο ΕΥΡΥΔΙΚΗ, το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Πληροφόρησης για την οργάνωση και λειτουργία των εκπαιδευτικών συστημάτων στην Ευρώπη, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του για την εκπόνηση και δημοσίευση μελετών και εκθέσεων σχετικών με όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης, δημοσιεύει στην ελληνική γλώσσα τρεις νέες μελέτες:

ΔΟΕ: Νέα μείωση των εσόδων λειτουργίας των σχολείων. Φόρος 29% στα έσοδα των σχολικών επιτροπών »

Αποτελεί αδιαμφισβήτητο γεγονός το ότι οι λειτουργικές δαπάνες των σχολείων, εδώ και χρόνια έχουν μειωθεί πάνω από 50%, από τις πολιτικές που εφαρμόζουν οι μνημονιακές κυβερνήσεις, υποβαθμίζοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμα περισσότερο τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου.

Εκπαιδευτικό Συνέδριο Δ.Ο.Ε. – Π.Ο.Ε.Δ. με θέμα «Η εκπαίδευση στα χρόνια της κρίσης. Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στην εκπαίδευση». »

Συνάδελφοι To Συνέδριο Δ.Ο.Ε.-Π.Ο.Ε.Δ. το οποίο για πολλά χρόνια αποτέλεσε θεσμό κοινής επιστημονικής αναζήτησης και δράσης των εκπαιδευτικών Ομοσπονδιών της Ελλάδας και της Κύπρου υπήρξε και αυτό, όπως η εκπαίδευση συνολικά, θύμα της εφαρμογής της πολιτικής των μνημονίων.

Β. Παληγιάννης: Αποφάσεις ΚΥΣΠΕ 3-2-2017 »

Το ΚΥΣΠΕ συνεδρίασε σήμερα Παρασκευή 3-2-2017 κι αποφάσισε τα παρακάτω: