Αρχεία για 26 Αυγούστου 2016

Ν. Ράμμος: Συνεδρίαση ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας στις 26/8 »

Μετά την τροποποίηση της εγκυκλίου από το ΥΠΠΕΘ για τις συνεδριάσεις των ΠΥΣΠΕ, στη σημερινή (26/8) του συνεδρίαση το ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας, προχώρησε μόνο στις αποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ των εκπαιδευτικών για την ειδική αγωγή και ενέκρινε δύο αιτήματα για άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου.

Β. Παληγιάννης: Με χιλιάδες κενά θα ξεκινήσει και η νέα σχολική χρονιά. 7 έως 9 Σεπτεμβρίου οι πρώτες προσλήψεις αναπληρωτών »

Με βάση την ενημέρωση μου από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Παιδείας το επόμενο 10ημερο αναμένεται η ολοκλήρωση της εξέτασης των ενστάσεων κι η ανάρτηση των επικυρωμένων πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών από το Α.Σ.Ε.Π..

Διευκρινίσεις για θητεία και κάλυψη θέσης διευθυντών-υποδιευθυντών σχολείων »

Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν, σε έγγραφο που στάλθηκε σε Περιφερειακές Διευθύνσεις και Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, ο Υπουργός Παιδείας δίνει διευκρινίσεις σχετικά με τη θητεία διευθυντών και υποδιευθυντών σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας – δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και Ε.Κ. καθώς και προϊσταμένων ολιγοθέσιων σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και σχετικά με την κάλυψη θέσης διευθυντή σχολικών μονάδων στην περίπτωση […]

ΔΟΕ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός του δημόσιου τομέα. Αναλυτικό σημείωμα της Νομικής Συμβούλου Μαρίας-Μαγδαληνής Τσίπρα »

Συνάδελφοι, επειδή η εφαρμογή του Π.Δ. 69/2016 σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός του δημόσιου τομέα έχει δημιουργήσει αναστάτωση και έχει εγείρει πολλά ερωτήματα σας αποστέλλουμε αναλυτικό σημείωμα της Νομικής Συμβούλου της Δ.Ο.Ε. επί του θέματος.

Δυνατότητα ανάκλησης αίτησης παραίτησης εκπαιδευτικών ΠΕ και ΔΕ για το 2015-2016 »

Δυνατότητα ανάκλησης αίτησης παραίτησης εκπαιδευτικών ΠΕ και ΔΕ για το 2015-2016 έχουν έως 31-08-2016 όσοι υπέβαλαν αίτηση παραίτησης το τελευταίο δεκαήμερο του Απριλίου. Δείτε εδώ το έγγραφο.

Τροποποίηση της υπ. αριθμ. 135933/Ε1 εγκυκλίου σχετικά με τον προγραμματισμό άμεσων ενεργειών προς τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες »

Ενόψει της αναγκαιότητας ομαλής έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς και πριν από την ολοκλήρωση της διαδικασίας πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών στις αρχές Σεπτεμβρίου, τροποποιείται με ορισμένες βελτιώσεις και διευκρινίσεις η εγκύκλιος 135933/E1 και παρακαλείσθε όπως προβείτε άμεσα στις παρακάτω ενέργειες: