Αρχεία για 5 Αυγούστου 2016

Από σήμερα οι ενστάσεις για τους πίνακες αναπληρωτών δασκάλων και νηπιαγωγών. Τι άλλαξε »

Από σήμερα ξεκινά η πενθήμερη προθεσμία των ενστάσεων δασκάλων και νηπιαγωγών κατά των πινάκων. Οι ενστάσεις για πρώτη φορά φέτος υποβάλλονται στο ΑΣΕΠ και όχι στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, όπως συνέβαινε στο παρελθόν. Πρόκειται για ρύθμιση που όπως αναφέρονταν και στην αιτιολογική έκθεση που τη συνόδευε στηρίζεται:

B. Παληγιάννης: Περισσότεροι από 12.000 αναπληρωτές θα χρειαστούν σε πρώτη φάση για τη λειτουργία των σχολείων Π.Ε. »

Με βάση την καταγραφή των λειτουργικών κενών από τους Περιφερειακούς Δ/ντές, με τα οποία έγιναν οι αποσπάσεις, προκύπτει πως τα κενά εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ξεπερνούν τις 10.000. Συγκεκριμένα 7.708 είναι τα κενά στη Γενική Αγωγή και 1.955 σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και Κ.Ε.Δ.Δ.Υ..

Ανάθεση καθηκόντων Ομοσπονδιακού Προπονητή σε εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2016-17 »

Υπογράφηκε από τον υπουργό Παιδείας η απόφαση ανάθεσης καθηκόντων Ομοσπονδιακού Προπονητή σε εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ 11-Φυσικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2016-17. Δείτε εδώ την υπουργική απόφαση

Ανακοινοποίηση τελικού αξιολογικού πίνακα επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών προς απόσπαση στο εξωτερικό »

Το υπουργείο Παιδείας εξέδωσε νέα απόφαση στο ορθό για την “Κύρωση τελικού αξιολογικού πίνακα επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών προς απόσπαση στις σχολικές μονάδες των χωρών περιοχής ευθύνης των Συντονιστικών Γραφείων Λονδίνου, Καΐρου, Γιοχάνεσμπουργκ, Κορυτσάς, Νέας Υόρκης (και Μπουένος Άϊρες), Μελβούρνης, Βρυξελλών, Μαριούπολης, Βερολίνου-Ντίσελντορφ, Μονάχου-Στουτγάρδης, Κωνσταντινούπολης και Τορόντο για το σχολικό έτος 2016-2017 και 2017 για το […]

Ψηφίστηκε το Σχέδιο Νόμου για την ελληνόγλωσση εκπαίδευση, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και άλλες διατάξεις »

Ψηφίστηκαν κατά πλειοψηφία, από την Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής, όλα τα άρθρα και το σύνολο του Σχεδίου Νόμου «Ρυθμίσεις για την ελληνόγλωσση εκπαίδευση, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και άλλες διατάξεις». Το νομοσχέδιο θα συζητηθεί και θα ψηφιστεί στην Ολομέλεια της Βουλής στις 28, 29 και 30  Αυγούστου.