Αριθμός εγκρίσεων για την παράλληλη στήριξη και προσλήψεις αναπληρωτών στην Α/θμια

Η παράλληλη στήριξη παρέχεται σε μαθητές που μπορούν με κατάλληλη ατομική υποστήριξη να παρακολουθήσουν το αναλυτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα της τάξη04 02 16 smeaeς, σε μαθητές με σοβαρότερες εκπαιδευτικές ανάγκες όταν στην περιοχή τους δεν υπάρχει άλλο πλαίσιο ΕΑΕ (ειδικό σχολείο, τμήμα ένταξης) ή όταν η παράλληλη στήριξη καθίσταται απαραίτητη – βάσει της γνωμάτευσης του ΚΕΔΔΥ – εξαιτίας των ειδικών εκπαιδευτικών τους αναγκών.

Για το σχολικό έτος 2015-16 δόθηκαν από τα κατά τόπους ΚΕΔΔΥ εγκρίσεις για 4.043 μαθητές και νήπια πανελλαδικά.  Από αυτές οι 1.392 ήταν νέες εγκρίσεις ενώ οι 2.651 αφορούσαν ανανεώσεις εγκρίσεων.

Όσον αφορά τον αριθμό των προσλήψεων για την παράλληλη στήριξη στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση αυτές ανέρχονται σε 2.221 για τις ειδικότητες των νηπιαγωγών ειδικής αγωγής και των δασκάλων γενικής και ειδικής αγωγής. Αυτές επιμερίζονται ως εξής:

• 263  προσλήψεις Νηπιαγωγών  κλάδων  ΠΕ60.50  και ΠΕ61
  • 1958  προσλήψεις Δασκάλων  κλάδων ΠΕ70, ΠΕ70.50 και   ΠΕ71

Αναφορικά με τα τις προσλήψεις για Τμήματα Ένταξης και ΣΜΕΑΕ  για την Πρωτοβάθμια έχουν   πραγματοποιηθεί οι ακόλουθες προσλήψεις:

• 282 προσλήψεις Νηπιαγωγών  κλάδων  ΠΕ60.50 και ΠΕ61
  • 1514  προσλήψεις Δασκάλων  κλάδων ΠΕ70,  ΠΕ70.50 και ΠΕ71