Αρχεία για 2 Φεβρουαρίου 2016

Διευκρινίσεις για την επιλογή υποψηφίων προϊσταμένων τμημάτων εκπαιδευτικών θεμάτων »

Το διάστημα 8 με 12 Φεβρουαρίου θα υποβληθούν οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να ασκήσουν καθήκοντα προϊσταμένων των τμημάτων εκπαιδευτικών θεμάτων των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης σύμφωνα με διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Ποινή διετούς αποκλεισμού και προσλήψεις αναπληρωτώv »

Σε ισχύ είναι φέτος και για τελευταία χρόνια η ποινή του διετούς αποκλεισμού για όσους αναπληρωτές δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός πέντε ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους ή αναλαμβάνουν και  παραιτούνται. Από το επόμενο σχολικό έτος  (2016-17) και για τις προσλήψεις που θα πραγματοποιηθούν κατά το έτος αυτό καταργείται η εν λόγω ποινή για […]

Δ/ντής Π.Ε. Κέρκυρας: Επί τη αναλήψει των καθηκόντων μου »

Ανέλαβα από 01/02/2016 τα καθήκοντά μου ως Διευθυντής Α/θμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας. Δεσμευόμενος στην τιμή και την υπόληψή μου, θα ακολουθώ όσα επιτάσσει η επιστημονική, κοινωνική και εκπαιδευτική δεοντολογία, συμβάλλοντας ενεργά στην προώθηση της επιστημονικής γνώσης και της τεκμηριωμένης κριτικής.

Προσλήψεις 45 Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ70-Δασκάλων »

Προσλήψεις 45 Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ70-Δασκάλων στο πλαίσιο υλοποίησης των Πράξεων «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Ένταξη ευάλωτων κοινωνικών ομάδων (ΕΚΟ) στα Δημοτικά Σχολεία – ΑΠ1, ΑΠ2 και ΑΠ3» του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» για το διδακτικό έτος 2015-2016.

ΑΔΕΔΥ: Το σχέδιο της Κυβέρνησης για το Ασφαλιστικό στο Δημόσιο »

Το νέο σχέδιο αλλάζει προς το χειρότερο τον τρόπο υπολογισμού της σύνταξης για όλους τους εργαζόμενους και στο Δημόσιο, χωρίς καμιά διάκριση σε «παλιούς» και «νέους» ασφαλισμένους. Διατηρεί (κατ’ αναλογία του προηγούμενου αντιασφαλιστικού νόμου Λοβέρδου – Κουτρουμάνη, ν. 3865/2010, που αφορούσε τους Δημόσιους Υπαλλήλους) το «σπάσιμο» της σύνταξης σε «εθνική» και «ανταποδοτική».

ΑΔΕΔΥ: Συντάξεις των εργαζομένων στο Δημόσιο »

Κατηγορία Π.Ε.

ΣΕΠΕ & ΕΛΜΕ Κέρκυρας: Κοινή ανακοίνωση για την απεργία στις 4-2-2016 »

Σε κορυφαία κοινωνική σύγκρουση εξελίσσεται η μάχη για το ασφαλιστικό. Υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε, για πρώτη φορά απ΄ όταν ξεκίνησε η μνημονιακή καταιγίδα, να μην περάσει ένα μνημονιακό νομοσχέδιο.