ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Δελτίο Τύπου για την τραγική κατάσταση που επικρατεί στις Σχολικές Μονάδες του νομού Κέρκυρας

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, στις 27 του Μάη 2015, σε ανοιχτή εκδήλωση-συζήτηση, παρουσίασε την τραγική κατάσταση που επικρατεί στις Σχολικέςsepe_logo Μονάδες του νομού Κέρκυρας.

Τα στοιχεία μπορούν να δοθούν σε οποιοδήποτε φορέα τα ζητήσει, ώστε να βοηθήσει να προχωρήσουν άμεσα ενέργειες για την κάλυψη των προβλημάτων που δημιουργούν ασφυκτικό πλαίσιο στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Δυστυχώς, ενώ είχαν κληθεί όλοι οι φορείς, συμπεριλαμβανομένου του Δήμου Κέρκυρας, απ’ τον Δήμο δεν παρευρέθηκε ούτε ένας εκπρόσωπος.

Ελπίζουμε η απαξίωση του Δήμου απέναντι στο κάλεσμα του ΣΕΠΕ Κέρκυρας, να μη σημαίνει ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ και ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ για την επίλυση των προβλημάτων σχολικής στέγης στο Νομό.

Σε αυτή την περίπτωση η εκπαιδευτική κοινότητα θα σταθεί ενάντια στην ΟΛΙΓΩΡΙΑ – ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ – ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ του Δήμου.