Αρχεία για 21 Μαΐου 2015

Μετατάξεις Εκπαιδευτικών: «Πεδίον Δόξης Λαμπρό»… για σκόπιμες και υστερόβουλες ενέργειες με αποδέκτες τους συναδέλφους »

Οι υποχρεωτικές μετατάξεις συναδέλφων εκπαιδευτικών από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια που πραγματοποιήθηκαν από το 2013 και μετά, έχουν δημιουργήσει σωρεία προβλημάτων τόσο στους συναδέλφους που μετατάχθηκαν όσο και σε αυτούς που είχαν επιλέξει να υπηρετήσουν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Έξι νέες διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων ΠΕ και ΔΕ »

Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν, το ΥΠΟΠΑΙΘ εξέδωσε έγγραφο με έξι νέες διευκρινίσεις για την επιλογή Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Δείτε εδώ το έγγραφο.

Παράταση προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων για πλήρωση θέσεων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων ΠE και ΔE »

Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων για πλήρωση θέσεων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά μία εργάσιμη ημέρα. Συνεπώς καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων υποψηφιότητας για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση είναι η 25η Μαΐου 2015 και για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση η 3η Ιουνίου 2015.

Σε ΦΕΚ η υπουργική απόφαση για την επιλογή των Διευθυντών των Σχολικών Μονάδων »

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η υπουργική απόφαση “Καθορισμός της διαδικασίας, υποβολής αιτήσεων και επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων”. Το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 20-05-2015, ενώ η εγκύκλιος του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. που επικαλείται την υπουργική απόφαση, 19-05-2015 !!! Δείτε εδώ το ΦΕΚ.915/20-05-2015τ.Β΄.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση – καταγγελία. Χωρίς δημοσίευση σε Φ.Ε.Κ. η Υπουργική Απόφαση για την επιλογή στελεχών »

Απίστευτα φαινόμενα παρουσιάζονται στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη νόμιμη λειτουργία της διοίκησης η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας. Στην εγκύκλιο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. της 19-5-2015 «Διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», γίνεται η παρακάτω αναφορά: «Σε συνέχεια της αριθμ. Φ.361.22 / 26 / 79840 […]