Αρχεία για 14 Νοεμβρίου 2014

ΔΟΕ: Για την αποχή από τις ενημερωτικές συναντήσεις για την αξιολόγηση »

Στο πλαίσιο εφαρμογής της αξιολόγησης – χειραγώγησης, Διευθυντές Εκπαίδευσης και Σχολικοί Σύμβουλοι σε όλη την Ελλάδα καλούν τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, προϊσταμένους -ες ολιγοθέσιων σχολείων και νηπιαγωγείων σε ενημερωτικές συναντήσεις.

ΔΟΕ: Διευκρινίσεις για την υλοποίηση της απόφασης για απεργία – αποχή από όλες τις διαδικασίες της αξιολόγησης και της αυτοαξιολόγησης »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι Όπως αναφέραμε και στο έγγραφό μας της Δευτέρας 10-11-2014 σε σχέση με την εφαρμογή της αξιολόγησης μετά από την εγκύκλιο του υπουργού Παιδείας, η απεργία – αποχή που έχει κηρύξει το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλύπτει τους συναδέλφους, οι οποίοι και δε διατρέχουν πειθαρχικό κίνδυνο με το να μην συμμετέχουν στις διαδικασίες της αξιολόγησης […]

Β. Παληγιάννης: Παραιτήσεις εκπαιδευτικών – Ανεύθυνη και ανάλγητη η απόφαση του Υπουργού »

Στην Ελλάδα του 2014 ζούμε το τέλος της λογικής. Ο Υπουργός Παιδείας έκανε δεκτές μόλις 18 αιτήσεις παραίτησης εκπαιδευτικών από τις 68 που εισηγήθηκε το Κ.Υ.Σ.Π.Ε. στις 30/10/14. Η εισήγηση του συμβουλίου είχε στηριχθεί στις δηλώσεις και παρεμβάσεις του υπουργού, γι’ αυτό κι ως αιρετός είχα εκφράσει την διαφωνία μου.