Αρχεία για 3 Νοεμβρίου 2014

Β. Παληγιάννης: Πολλά και μεγάλα τα προβλήματα των αναπληρωτών »

Στην Κέρκυρα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1-1-14 συνάντηση αναπληρωτριών νηπιαγωγών στην οποία συμμετείχα ως αιρετός ΚΥΣΠΕ. Άκουσα και κατέγραψα τον έντονο προβληματισμό τους για μία σειρά θεμάτων που βιώνουν ως αναπληρώτριες νηπιαγωγοί όπως:

Διάθεση αποσπασμένων εκπαιδευτικών Π.Ε. και Δ.Ε. από υπηρεσίες και φορείς του ΥΠΑΙΘ σε σχολικές μονάδες »

Το υπουργείο Παιδείας καλεί τους αποσπασμένους σε υπηρεσίες και φορείς του ΥΠΑΙΘ εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που επιθυμούν να διατεθούν ως τη λήξη του διδακτικού έτους σε σχολικές μονάδες του Νομού όπου υπηρετούν, για την κάλυψη λειτουργικών αναγκών, όπως το δηλώσουν εγγράφως και αποστείλουν αίτηση στη Διεύθυνση Διοίκησης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Τμήματα […]

ΔΟΕ: Αίτημα αλλαγής ημερομηνίας συνεδρίασης του ΕΣΥΠ λόγω εκλογών αιρετών εκπροσώπων »

Κύριε Υπουργέ, Λάβαμε την πρόσκληση για τη συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας (ΕΣΥΠ) που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5/11/2014.

Παρουσία κλιμακίου της Δ.Ο.Ε. στην Τακτική Παγκύπρια Συνδιάσκεψη των Γενικών Αντιπροσώπων της Π.Ο.Ε.Δ. »

Kλιμάκιο της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας (ΔΟΕ), ανταποκρινόμενο σε τιμητική πρόσκληση που απέστειλε η Παγκύπρια Οργάνωση Ελλήνων Δασκάλων (Π.Ο.Ε.Δ.), παρέστη στην Τακτική Παγκύπρια Συνδιάσκεψη των Γενικών Αντιπροσώπων  της που πραγματοποιήθηκε στη Λευκωσία στις 30/10/2014.

Θέματα στελέχωσης σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που εντάσσονται στις ΖΕΠ »

Με απόφαση του υπουργείου Παιδείας η στελέχωση των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που εντάσσονται στις ΖΕΠ, στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης «Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας − Άξονας Προτεραιότητας 2» (15/6/2010−30/10/2015) του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ, ορίζεται ως ακολούθως:

Π. Ποζίδης: Λίγες σκέψεις »

Συναδέλφισσα, συνάδελφε, Επικοινωνώ μαζί σου σήμερα, λίγες μέρες πριν τις εκλογές, για να μοιραστώ σκέψεις και προβληματισμούς που πιστεύω θα χρησμεύσουν σε όλους. Δείτε εδώ το ενημερωτικό.

Δ/νση Π.Ε. Κέρκυρας: Διευκρινίσεις σχετικά με τη διεξαγωγή εκλογών για την ανάδειξη Αιρετών Εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Α΄/θμιας Εκπ/σης »

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το Α. Π. Φ.350/42/148986/Δ1/18-9-2014.έγγραφο του ΥΠΑΙΘ, οι εκλογές για την ανάδειξη των Αιρετών Εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης ( ΠΥΣΠΕ, ΑΠΥΣΠΕ και ΚΥΣΠΕ) θα διεξαχθούν τη Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2014.