Αρχεία για 29 Οκτωβρίου 2014

Β. Παληγιάννης: 9.094 οι έως σήμερα προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ. Την Παρασκευή προσλαμβάνονται 99 ΠΕ70 για παράλληλη στήριξη »

Με βάση τα στοιχεία του Υπουργείου Παιδείας, το σύνολο των προσληφθέντων αναπληρωτών έως τις 29/10/2014 ανήλθε σε 9.094. Αναλυτικά έχουν προσληφθεί:

ΔΟΕ: Σχετικά με την προτεινόμενη ρύθμιση του ΥΠΑΙΘ για το πειθαρχικό δίκαιο »

Είναι φανερό ότι για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας  ο Υπουργός Παιδείας επιχειρεί να εμφανίσει σε ανακοινώσεις, τη διάθεση εκ μέρους του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. (και της Ο.Λ.Μ.Ε.) να ασκήσει το συνδικαλιστικό καθήκον του διαλόγου με στόχο την επίλυση ζητημάτων, ως συναίνεση.

ΔΟΕ: Τα συνταξιοδοτικά δικαιώματα των εκπαιδευτικών είναι αδιαπραγμάτευτα »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καταδικάζει το «πάγωμα» της συνταξιοδότησης τριακοσίων  (300) περίπου αιτήσεων εκπαιδευτικών από τον Υπουργό Παιδείας κ. Λοβέρδο. Η αναποτελεσματικότητα που χαρακτηρίζει τις ενέργειες της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας σε συνδυασμό με την αδυναμία να βρει πιστώσεις που θα καλύψουν τα χιλιάδες εκπαιδευτικά κενά, την οδηγεί σε λανθασμένες, προκλητικές και αντισυνταγματικές ενέργειες.

ΔΟΕ: Απάντηση σε ερωτήματα «περί υλοποίησης της αξιολόγησης»… »

Έπειτα από πολλά ερωτήματα που έχουμε δεχτεί σχετικά με το αν ξεκίνησε η φάση υλοποίησης της αξιολόγησης, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. σημειώνει τα παρακάτω:

Π. Ποζίδης: Ενημερωτικό για τις εκλογικές διαδικασίες »

Συνάδελφοι, Για καλύτερη ενημέρωση σας καταγράφω σημαντικά στοιχεία που αφορούν στις εκλογικές διαδικασίες της Τετάρτης 5 του Νοέμβρη. Δείτε εδώ το ενημερωτικό.

Δικαιώματα των παιδιών-μαθητών «χωρισμένων» γονέων »

Εγκύκλιο σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών-μαθητών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, των οποίων οι γονείς βρίσκονται σε διάσταση ή είναι διαζευγμένοι και ο ένας από αυτούς δεν ασκεί την επιμέλειά τους, εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας. Όσα αναφέρονται στην εγκύκλιο έχουν γνωστοποιηθεί από το Συνήγορο του Πολίτη σε έγγραφό του με αριθ. πρωτ. 124301/22966/11-8-2010 προς […]

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Συμμετοχή στο συλλαλητήριο την 1η Νοέμβρη στο Σύνταγμα »

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι, το Δ.Σ. του συλλόγου μας ομόφωνα χαιρετίζει τις κινητοποιήσεις που διοργανώνονται ενάντια στη βάρβαρη  πολιτική που σχεδιάζουν οι κυβερνήσεις-ΕΕ-κεφάλαιο,η οποία  διαλύει την παιδεία, την υγεία, την πρόνοια και δημιουργεί στρατιές ανέργων.

Β. Παληγιάννης: Οι ανεύθυνες και προκλητικές δηλώσεις του Υπουργού Παιδείας κ. Λοβέρδου για την κάλυψη των κενών και τις παραιτήσεις εκπαιδευτικών »

Στην Ελλάδα του μνημονίου ζούμε δυστυχώς το τέλος της λογικής. Γι’ αυτό δεν πρέπει να απορεί κανείς με τις δηλώσεις του Υπουργού Παιδείας κ. Λοβέρδου, σε πρωινή εκπομπή την Κυριακή 26/10/2014, σχετικά με την κάλυψη των κενών και τις παραιτήσεις των εκπαιδευτικών.