Αρχεία για 8 Ιανουαρίου 2012

ΔΟΕ-ΟΛΜΕ: 9 Γενάρη 2012. Μνήμη Νίκου Τεμπονέρα. Ημέρα μνήμης και αγώνα »

«Εδώ θυσιάστηκε για την παιδεία ο καθηγητής Νίκος Τεμπονέρας στις 8 Ιανουαρίου 1991» σημειώνεται στην πρόσοψη του μνημείου που στήθηκε στην Πάτρα στη μνήμη του αγωνιστή καθηγητή, έξω από το σχολείο όπου άφησε την τελευταία του πνοή χτυπημένος βάναυσα από δολοφονικό χέρι.

Μέχρι τον Μάρτιο του 2012 θα δημοσιευτεί η προκήρυξη πρόσληψης 300 δασκάλων και νηπιαγωγών ειδικής αγωγής »

Μέχρι τον Μάρτιο του 2012 θα δημοσιευτεί η προκήρυξη πρόσληψης εκπαιδευτικών (Δασκάλων και Νηπιαγωγών) Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ η διενέργεια του γραπτού διαγωνισμού θα γίνει μετά το Πάσχα.

Βγάζουν τη Θεατρική Αγωγή από τα σχολεία »

Υπουργικές αποφάσεις έρχονται και παρέρχονται! Πριν από ένα χρόνο, η Θεατρική Αγωγή μπήκε στα σχολεία με υπουργική απόφαση. Ένα χρόνο μετά, βγαίνει. Ας θυμίσουμε στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου που λέει και ξελέει ότι το θέατρο γεννήθηκε στην Ελλάδα.