Αρχεία για 14 Νοεμβρίου 2011

Εγκύκλιος με οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων του Δεύτερου Κεφαλαίου του ν. 4024/2011 (ΦΕΚ 226/Α΄) »

Εγκύκλιος με οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων του Δεύτερου Κεφαλαίου του ν. 4024/2011 (ΦΕΚ 226/Α΄) «Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις, ενιαίο μισθολόγιο – βαθμολόγιο, εργασιακή εφεδρεία και άλλες διατάξεις εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012-2015

ΔΑΚΕ ΠΕ: Οι σχολικές επιτροπές σε… πτώχευση. Οι σχολικές μονάδες σε… απόγνωση. Άμεση κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων »

Σε τραγική κατάσταση βρίσκονται οι περισσότερες σχολικές μονάδες της χώρας λόγω της υποχρηματοδότησης του ευαίσθητου τομέα της εκπαίδευσης. Οι σχολικές επιτροπές αδυνατούν να καλύψουν οικονομικά τις λειτουργικές ανάγκες των σχολείων, με αποτέλεσμα να μην ικανοποιούνται βασικές υποχρεώσεις όπως: θέρμανση, λογαριασμοί ΟΤΕ, ΔΕΗ , συντηρήσεις, επισκευές ζημιών κτλ.

ΔΟΕ: Πολυτεχνείο 2011 »

Τριάντα οχτώ χρόνια μετά τη μεγαλειώδη εξέγερση των φοιτητών, τα μηνύματα του Πολυτεχνείου όχι απλά παραμένουν επίκαιρα αλλά αποτελούν και σύγχρονα αιτήματα της ελληνικής κοινωνίας, η οποία δοκιμάζεται από τα απίστευτα άδικα οικονομικά μέτρα που έχουν εξοντώσει τον κόσμο της εργασίας.

ΔΟΕ: Πληρωμή αναπληρωτών εκπαιδευτικών »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του προς το Υπουργείο Παιδείας, το οποίο δεν είναι σε θέση να εκπληρώσει ούτε τις στοιχειώδεις υποχρεώσεις του απέναντι στους εργαζόμενους. Αν και πέρασαν δυο μήνες από την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών, αυτοί δεν έχουν λάβει ακόμη το μισθό τους με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουν σοβαρότατο πρόβλημα επιβίωσης, αδυνατώντας […]

Περ/φκή Δ/νση Ιονίων Νήσων: Ίδρυση και λειτουργία Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ »

Ίδρυση και λειτουργία Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ

B. Παληγιάννης: Μεταθέσεις Εκπαιδευτικών – Με καθυστέρηση και χωρίς αλλαγές η έκδοση της εγκυκλίου των μεταθέσεων »

Με καθυστέρηση έντεκα (11) ημερών εκδόθηκε η εγκύκλιος των μεταθέσεων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Για αρκετές ημέρες «περιφέρονταν» σε διάφορα γραφεία σε μια προσπάθεια κάποιων για αλλαγές όχι με βάση τις προτάσεις του Κλάδου, που αγνοήθηκαν παντελώς, αλλά την εξυπηρέτηση μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων.