Σχολική Εφημερίδα: “Τι Νέα;”

0

Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ | Κατηγορία Σχολική εφημερίδα | , στις 05-06-2024

Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του Δ.Σ. Σαγεΐκων εξέδωσαν το πρώτο τεύχος της εφημερίδας: “Τι νέα;”. Η εφημερίδα εμπεριέχει ειδήσεις του σχολείου μας, δράσεις που πραγματοποιήθηκαν όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, ρεπορτάζ, έρευνα και ελεύθερα κείμενα των μαθητών/τριών του σχολείου μας, οι οποίοι είναι αποκλειστικά μαθητές ΡΟΜΑ. Η έκδοση της εφημερίδας αποτελεί για όλους εμάς – εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες – πηγή έμπνευσης, πληροφόρησης και έναν τρόπο να ακουστεί η φωνή μας στην τοπική κοινότητα, σχολική και μη και κυρίως η φωνή των ΡΟΜΑ μαθητών μας. Η εφημερίδα και το περιεχόμενό της αναδεικνύει τη φιλοσοφία του σχολείου μας για συλλογικότητα, συνεργατικότητα, δημοκρατία και πολιτειότητα.

Η δημιουργία σχολικής εφημερίδας από τους μαθητές και τις μαθήτριες αποτελεί έναν τρόπο για να ενθαρρυνθεί η έκφραση, η δημιουργικότητα και η συνεργασία στην τάξη. Πιστεύουμε ότι η εφημερίδα μπορεί να λειτουργήσει ως μέσο επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών/τριών, να προωθήσει την ανάπτυξη των γραπτών δεξιοτήτων τους και να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή τους. Επίσης είναι ένας τρόπος να επικοινωνήσει το σχολείο με την τοπική κοινότητα, να δημιουργηθούν δίαυλοι επικοινωνίας και να χτιστούν γέφυρες συνεργασίας καθώς το σχολείο είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας. Κατ’ αυτόν τον τρόπο η εφημερίδα αποτελεί ένα σημαντικό εργαλείο για την εκπαίδευση και την ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/τριών. Για τη σύνταξη και την έκδοση της εφημερίδας συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Πετροπούλου Νικολέττα (συντονίστρια δράσης), Τσίντζα Αντιγόνη, Κρίκη Πηνελόπη, Γεωργίου Μαριάννα, Κωστόπουλος Ανδρέας, Κανελλοπούλου Βασιλική, Σταθόπουλος Κλεομένης, Δαραμάρα Έλλη, Καρακαλπάκη Δανάη, Φαρμάκη Φωτεινή, Τζάνου Χριστιάννα, Θανάσης Λαμπρόπουλος, Μελισσαροπούλου Χαρά.

Η εφημερίδα μας “Τι νέα;” βρίσκεται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και μπορείτε να τη δείτε πατώντας εδώ.

Η τσάντα στο σχολείο

0

Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ | Κατηγορία απόψεις | , στις 21-03-2018

Μία προσπάθεια του Υπουργείου Παιδείας για να μείωση ώρας μελέτης στο σπίτι είναι το εγχείρημα ένα σαββατοκύριακο κάθε μήνα οι μαθητές να αφήνουν την τσάντα στα σχολεία. Έχουν διατυπωθεί πάρα πολλές απόψεις επί τούτου καθώς και πάρα πολλοί προβληματισμοί. Ίσως θα πρέπει να υπάρξει προσοχή για το συμβολικό κομμάτι. Δηλαδή η τσάντα μένει στο σχολείο, για να περάσουν περισσότερο δημιουργικό χρόνο τα παιδιά στο σπίτι με τους γονείς τους. Όμως γιατί τόση εμμονή να μένει η τσάντα στο σχολείο, αφού γι’ αυτό τον σκοπό θα μπορούσαμε κάλλιστα να ένα σαββατοκύριακο κάθε μήνα οι μαθητές να μην παίρνουν μελέτη για το σπίτι. Οπότε θα έχουν την τσάντα τους χωρίς μελέτη. Προτείνω για περισσότερο προβληματισμό σε αυτό το σημείο να διαβάσετε το άρθρο Προβληματισμοί γύρω από το πρόγραμμα “Η τσάντα στο σχολείο”