Σύσκεψη για την παιδεία

Σύσκεψη για την παιδεία (:την εκπαίδευση) υπό τον πρωθυπουργό προχθές στο γαφείο του στη Βουλή. Συμμετείχαν η υπουργός Παιδείας, η αναπληρωτής υπουργός Παιδείας, η υφυπουργός Παιδείας, αλλά και οι υπουργοί Δημόσιας Διοίκησης, Δικαιοσύνης, Εσωτερικών και ο υφυπουργός Προστασίας(;) του Πολίτη.Μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν ήταν και «τα φαινόμενα βίας, ανομίας και καταστροφής της δημόσιας περιουσίας, που έχουν ως συνέπεια να διακόπτεται η λειτουργία εκπαιδευτικών μονάδων», με αφορμή οι σοβαρές καταστροφές που προκλήθηκαν τις προηγούμενες μέρες σε υπό κατάληψη λύκειο της Κομοτηνής, με τις ζημιές να υπολογίζονται σε πάνω από 100 000 ευρώ, χωρίς να έχουν επιληφθεί μέχρι τώρα οι αρμόδιες εισαγγελικές και αστυνομικές αρχές και να έχουν αναζητηθεί οι δράστες. Η υπουργός Παιδείας εξέθεσε τα γεγονότα, καθώς και γενικότερα θέματα ανομίας που παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό στις καταλήψεις ΑΕΙ και σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης, όπως συνέβη και στο λύκειο της Ελασσόνας.Περισσότερα εδώ.Να σχολιάσω ότι των φρονήμων τα παιδιά πριν από την 1η Σεπτεμβρίου στέλνουν τα βιβλία στα σχολεία; Και ας μη προχωρήσω παραπέρα (…) Όσο για τις μαθητηκές καταλήψεις, ε, προ 20ετίας οι συμμετέχοντες στη σύσκεψη τις “εφεύραν” άμεσα ή έμεσα και έριχναν λάδι στη φωτιά, τότε, που βρίσκονταν στην αντιπολίτευση.Για να τις ξαναγευθούν ως κυβέρνηση – “Αρσένη κάτσε φρόνημα” κι άλλα τέτοια.Στερνή μου γνώση, αλλά όταν ανοίγεις τον ασκό του Αιόλου, τι αναμένεις; Τους εισαγγελείς; Φάμπρικα και έθιμο γίνονται πλέον οι … “αγώνες” για να είναι η τυρόπιτα στρογγυλή” (δες κι εδώ, εδώ, εδώ).

6-9-2011 Περί μαθητικών καταλήψεων το “έλα να δεις” στη Βουλή, εδώ