Mπάχαλο με τις αποσπάσεις; Μη μου πεις!

Πόσοι εκπαιδευτικοί λείπουν από τα γυμνάσια και τα λύκεια; Δεν ξέρω, πλην του ότι εδώ και μια 10ετία περίπου το 20% των εκπαιδευτικών (εμείς δηλαδή) περισσεύουν! Πώς; Το παραπάνω ποσοστό αντιπροσωπεύει τους επιπλέον υπηρετούντες σε σχέση με τις υπάρχουσες οργανικές θέσεις.Και δικαιολογείται με το γνωστό “στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ” και καλά να είναι οι …αποσπάσεις σε δουλειά γραφείου σε Γραφεία, Διευθύνσεις κτλ. του υπουργείου Παιδείας και τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες μεταξύ των οποίων τα γραφεία βουλευτών, οι Μητροπόλεις ή τα ΓΑΚ κοκ. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της κατάστασης που επικρατεί με τις αποσπάσεις, αλλά και την πλήρη αναξιοπιστία του συστήματος καταγραφής των πραγματικών αναγκών, εξαιτίας της οποίας δημιουργούνται πολλά από τα κενά, όπως ανέφερε-μεταξύ άλλων- η Υπουργός Παιδείας (δες εδώ) είναι ότι σε μεγάλο αλλά ακριτικό νησί του Αιγαίου [Σάμος] έχουν τοποθετηθεί συνολικά 516 εκπαιδευτικοί στα 14 σχολεία του νησιού. Αλλά αυτό μόνο θεωρητικά, καθώς: «Οι 26 είναι στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Οι 8 στο εξωτερικό. Οι 62 (ποσοστό 12%) είναι μητέρες που βρίσκονται σε μακροχρόνια άδεια (ανατροφή, λοχεία, κύηση ή επαπειλούμενη κύηση). Οι 129 (25%) είναι αποσπασμένοι σε σχολεία και υπηρεσίες εκτός νομού. Και 17 από αυτούς στο υπουργείο. Τελικά στα σχολεία υπηρετούν 291. Αλλά και αυτοί έχουν περίσσευμα 1291 ωρών κάθε εβδομάδα. Ώρες που αντιστοιχούν σε 60 καθηγητές με ωράριο 21 ωρών την εβδομάδα ή 80 με 16! Με άλλα λόγια, έχουμε στον νομό περίπου 50% παραπάνω από τις αναγκαίες προσλήψεις. Έχουμε περίσσευμα παροχής εκπαιδευτικού έργου που αντιστοιχεί σε πάνω από 50 καθηγητές. Την ίδια ώρα η υπηρεσία αναφέρει 30 κενά στοιχεία που διαφοροποιούνται από μέρα σε μέρα. Με μια λέξη «μπάχαλο». Σκέψου, τώρα, λέω εγώ, να (μάς) προκύψει εξορθολογισμός του συστήματος…Σε πόσα χρόνια άραγε θα ξαναγίνουν διορισμοί εκπαιδευτικών;Λες η υπουργός να αγνοεί την (υφιστάμενη) “πραγματικότητα” στην εκπαίδευση;Δε νομίζω…ή να αρχίσω να πιστεύω ότι οι νέες προσλήψεις θα γίνονται πλέον με το σταγονόμετρο; Επ΄ευκαιρία δες και σχετικά σχόλια/απόψεις εκπαιδευτικών για το ζήτημα αυτό εδώ.