Πρωτομαγιά
Τετάρτη, 2 Μαΐου 2018, 09:39
Κάτω από: ΔΙΑΦΟΡΑ  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωτομαγιά

Πρωτομαγιά ονομάζεται η πρώτη μέρα του Μαΐου και αποτελεί ημέρα εορτασμού της άνοιξης για πολλές χώρες του βόρειου ημισφαιρίου. Ο εορτασμός της έχει τις ρίζες του στις παγανιστικές εορτές του παρελθόντος, με πολλά από τα αρχαία έθιμα να επιβιώνουν μέχρι και σήμερα. Στην Ελλάδα εορτάζεται εθιμοτυπικά με τη δημιουργία στεφανιών από λουλούδια. Η σημασία της ημέρας της Πρωτομαγιάς για τους αρχαίους λαούς οφείλεται στο γεγονός πως ημερολογιακά (για το βόρειο ημισφαίριο) η πρώτη ημέρα του Μαΐου βρίσκεται ανάμεσα στην εαρινή ισημερία και το θερινό ηλιοστάσιο, τοποθετείται δηλαδή στην αρχή της άνοιξης.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

ΕΚΔΡΟΜΕΣ
Τετάρτη, 18 Απριλίου 2018, 10:33
Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Το 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ θα πάει στην Κέρκυρα απο 10/4/2018

Συμμετέχουν μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου.

Συνοδοί καθηγητές: Κ. Μάττας, Κα. Πιντζοπούλου, Κα. Παναγιώτου

ΣΤΙΣ 25-4-2018 το ΕΠΑΛ κανει προσκυνηματική 5/ήμερη

εκδρομή στο Άγιο Όρος.

Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του 2ου ΕΠΑΛ:

blogs.sch.gr/2epalkardits

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Τετάρτη, 18 Απριλίου 2018, 10:04
Κάτω από: ΕΥΧΕΣ  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Σχετική εικόνα

Το Φως της Ανάστασης να φωτίζει τις ζωές όλων σας και να σας χαρίζει υγεία, οικογενειακή ευτυχία και επαγγελματική προκοπή.

Εύχομαι το Άγιο Φως της Ανάστασης να γεννήσει στις ψυχές όλων μας αγάπη και ελπίδα!

Εύχομαι το άγιο φως της Αναστάσεως να φωτίσει το δρόμο σου και να σε οδηγήσει στην απόλυτη αλήθεια!

Εύχομαι από καρδιάς το Φως της Ανάστασης να χαρίζει ελπίδα, αδελφοσύνη, αισιοδοξία και δύναμη!

Εύχομαι το Φως της Ανάστασης να φωτίζει πάντα την ζωή μας και να μας οδηγεί στο δρόμο της αγάπης και της αλληλεγγύης!

Καλό Πάσχα
Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2018, 10:24
Κάτω από: ΕΥΧΕΣ  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα

Έβαψα κόκκινα αυγά στο χρώμα των χειλιών σου,
λαμπάδα πήρα θαλασσιά στο χρώμα των ματιών σου
και εύχομαι την Ανάσταση μαζί να ορκιστούμε
για πάντα να’μαστε μαζί ποτέ μη χωριστούμε.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2018, 11:28
Κάτω από: ΔΙΑΦΟΡΑ  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.