ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ

ΙΣΤΟΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ

Ιούν 201715
  • ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ιστοεξερεύνηση για τη Μεσογειακή Φώκια.

Αποτέλεσμα εικόνας για μοναχουσ μοναχουσ φωκια φωτογραφιεσ

1. Ανοίξτε τον πλοηγό του διαδικτύου Firefox

– ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ  ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΕΝΤΟΝΗ ΓΡΑΦΗ

1. Στην μηχανή αναζήτησης www.google.gr αναζητήστε πληροφορίες για τη Μεσογειακή Φώκια (ΜονάχουςΜονάχους)
  2. Προσπαθήστε να εντοπίσετε την αναφορά από τη Βικιπαίδεια για
    την Μεσογειακή Φώκια και απαντήστε τις ερωτήσεις:

– Δημιουργήστε ένα αρχείο, όπου θα απαντήσετε στις ακόλουθες ερωτήσεις

1. Σε ποιες περιοχές της Ελλάδας ζει;
  2. Πόσα χρόνια μπορεί να ζήσει;
  3. Πόσα μέτρα είναι το μήκος της;
  4. Πόσα κιλά ζυγίζει;
  5. Προσπαθήστε να εντοπίσετε την ιστοσελίδα της Οργάνωσης για την Προστασία και την Μελέτη της Μεσογειακής Φώκιας. Ποια είναι η διεύθυνση αυτής της ιστοσελίδας;
  6. Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.thalassa-project.gr και μάθετε περισσότερα για την Μεσογειακή Φώκια στην κατηγορία «Θαλλάσια Θηλαστικά». Απαντήστε στις ερωτήσεις:
  7. Από πού προέρχεται η λέξη ΜονάχουςΜονάχους;
  8. Γιατί τα μάτια της φώκιας φαίνονται σαν να κλαίνε συνεχώς;
  9. Ποιος μεγάλος έλληνας συγγραφέας έχει γράψει για τη φώκια;
  10. Πηγαίνετε στην ιστοσελίδα www.monachoulis.gr και εξερεύνησε τις σελίδες «για Μαθητές». Εντοπίστε τις «Δραστηριότητες και Παιχνίδια.

Το φύλλο εργασίας θα δουλευτεί από ομάδες 2-3 ατόμων, ούτως ώστε να δίνεται κίνητρο στα παιδιά για συνεργασία και ανταλλαγή απόψεων. Η αναζήτηση των πληροφοριών γίνεται διερευνητικά από τους μαθητές και ο ρόλος του καθηγητή είναι υποστηρικτικός.

Εργονομία

Ιούν 20171

Το Video δείχνει πως μπορούμε να βελτιώσουμε, με απλές κινήσεις, την στάση του σώματός μας καθώς καθόμαστε μπροστά στον υπολογιστή.

Δείτε το Video

Ο υπολογιστής, μας βοηθάει σε όλο και περισσότερες δραστηριότητες της καθημερινής μας ζωής. (Εργασία, σχολείο, ψυχαγωγία και άλλες).

• Ποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει η πολύωρη χρήση του υπολογιστή στην υγεία μας;
  • Πώς πρέπει να διαμορφώσουμε το περιβάλλον εργασίας μας, ώστε να γίνει αυτή πιο ευχάριστη και ξεκούραστη;
  • Πώς θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε κατάλληλα την οθόνη μας, ώστε να γίνει ευκολότερη η εργασία μας στον υπολογιστή;

Η Εργονομία μελετά τις μεθόδους με τις οποίες σχεδιάζονται οι διάφορες συσκευές, τα εργαλεία και οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί ο άνθρωπος καθώς και τη διάταξη και τοποθέτηση τους στο χώρο εργασίας, ώστε να αποβούν ευχάριστα και αποδοτικά γι’ αυτόν, χωρίς όμως να βλάψουν την υγεία του.

Η Εργονομία ασχολείται με τον τρόπο με τον οποίο ο άνθρωπος βρίσκεται σε αρμονία με το περιβάλλον του καθώς και με τα αντικείμενα με τα οποία έρχεται σε καθημερινή επαφή.

Μια κακή στάση μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα, για παράδειγμα, στη μέση, στα χέρια ή στα μάτια. Υπάρχουν μερικοί απλοί κανόνες που πρέπει να έχουμε υπόψη μας και να τους εφαρμόζουμε.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργονομία

Το σεντούκι με τις πέντε κλειδαριές

Μάι 20172

Το σεντούκι με τις πέντε κλειδαριές

Πριν φύγει για εργασια4τις Ινδίες για κυνήγι, ο ιδιόρρυθμος λόρδος Φιλιμπούστερ κληροδοτεί το θησαυρό του σ’ έναν άγνωστο κουρδιστή πιάνων, το όνομα του οποίου έτυχε να βρει στον τηλεφωνικό κατάλογο. Ο μπάτλερ του λόρδου, Σάιμον Μακ Φουτζ, εξοργίζεται με την απόφαση αυτή και βάζει στόχο να φτάσει  στα χρήματα πρώτος.Μετά από λίγες μέρες, ένα κουτί παραδίδεται ως κληρονομιά στον φτωχό πιανίστα… Διαβάστε όλο το άρθρο »

Χελώνες

Μάι 20172

Χελώνα Καρέτα Καρέτα

Το πρώτο ταξίδι μιας Caretta caretta από την αμμουδιά όπου σκάει το αυγό της μέχρι την
ακροθαλασσιά είναι και το σημαντικότερο της ζωής της. Στηρίζεται στο ένστικτο και το DNA της
για να βρει τον προσανατολισμό της.Μόνο αν τα καταφέρει την πρώτη φορά θα ξαναγυρίσει μετά από μερικές δεκαετίες στην ίδια παραλία για να γεννήσει τα μικρά της και να διαιωνίσει το είδος της.
Με το σκάσιμο των αυγών τα μικρά χελωνάκια αναρριχώνται ομαδικά στην επιφάνεια της  άμμου και κατευθύνονται προς τη θάλασσα. Η έξοδός τους από τη φωλιά  συνήθως γίνεται αργά το απόγευμα ή νωρίς το χάραμα. Τα μικρά προσανατολίζονται από τον φωτεινότερο ορίζοντα που
συναντούν. Η πορεία τους στη ζωή ξεκινά με πολλούς εχθρούς όπως καβούρια, γλάρους, ψάρια, τρωκτικά αλλά και κινδύνους όπως οι ανθρώπινες δραστηριότητες στις παραλίες και στη θάλασσα.
Μόνο 1 στα 1000 χελωνάκια θα επιβιώσει για να ενηλικιωθεί!
Δείτε το Βίντεο της διάσωσής της
Αύγουστος 2024

Time