ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Υπηρετώ ως Σχολικός Σύμβουλος στη 2η Περιφέρεια Π.Ε. Αχαΐας με έδρα την Πάτρα. Τα επιστημονικά μου ενδιαφέροντά μου εστιάζονται στο χώρο της Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης και ειδικότερα σε θέματα που έχουν σχέση με την ανισότητα στην εκπαίδευση, το σχολικό και κοινωνικό αποκλεισμό των μαθητών, την εκπαιδευτική πολιτική από το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου ως σήμερα, τις σχέσεις και ανταλλαγές των δρώντων στη σχολική τάξη, το ρόλο της οικογένειας στην κοινωνικοποίηση του παιδιού, τις διαφοροποιημένες σχέσεις οικογένειας και σχολείου, το ρόλο των εκπαιδευτικών μπροστά στο νέο αιώνα κ.ά.

4 Σχόλια

1. Γεια σας κυριε Μανεση
    Ειμαι μια μαμα που το παιδι μου πηγαινει στην εκτη δημοτικου και φετος το κρατος-το σχολειο , αποφασισε πως πρεπει οι 3 εκτες να γινουν 2 και με κριτηρια αλφαβητικα να χωρισουν 19 παιδια που ειναι μαζι απο το νηπιαγωγειο …..Καθε χρονο αποφασιζει καθε τελειοφοιτη ταξη να αποχαιρετησει με τον δικο της ξεχωριστο τροπο το σχολειο που για 6+2 χρονια τα φιλοξενησε .Πως ομως θα γινει αυτο φετος αφου εχουν χωριστει … Θα μου πειτε πως δεν μπορειτε να κανετε κατι , πως ουτως η αλλως θα χωριστουν του χρονου , πως σε ολους μας εχουν γινει περικοπες….Εγω ξερετε τι απαντω σε αυτα ..πως τα παιδια σκεφτονται με την καρδια και οχι με το μυαλο..γιατι να χαλασουμε με τετοιον τροπο σε μια ταξη την ευκαιρια να ειναι για μια τελευταια χρονια ολα τα παιδια μαζι. .Και εαν οχι μαζι να χωριστουν με τροπο που αυτα νομιζουν ….Τροποι υπαρχουν …!!!!
    Εσεις μας λετε συνεχως να ακουμε τα παιδια , πως η πορτα του σχολειου ειναι παντα ανοιχτη στους γονεις και στα παιδια …γιατι ομως εγω την βλεπω αμπαρωμενη !.
    Τι θα λεγατε σε ολα αυτα τα παιδια για τους θεσμους του σχολειου οταν το ιδιο το σχολειο δεν ακουει τα παιδια ….Γιατι σχολειο χωρις παιδια Δεν υπαρχει …
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας…..

• Καλησπέρα σας.
      Η φετινή χρονιά έχει τις δικές της δυσκολίες και καταλαβαίνω την ανησυχία σας. Επειδή γνωρίζω και το σχολείο στο οποίο αναφέρεστε, θέλω να είστε σίγουρη ότι και οι εκπαιδευτικοί και εγώ θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν, η σχολική χρονιά να εξελιχθεί όσο πιο καλά γίνεται. Αυτή την εβδομάδα έχω προγραμματίσει με τις δασκάλες να συζητήσω κι εγώ με τα παιδιά.
      Ο τρόπος με τον οποίο τα παιδιά του τρίτου τμήματος ενσωματώθηκαν στα άλλα δύο είναι η αλφαβητική κατανομή με βάση το ονοματεπώνυμο.
      Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι δε θα δημιουργηθούν προβλήματα και σύντομα τα παιδιά θα νιώσουν άνετα με τους συμμαθητές τους.
      Στη διάθεσή σας για ότι νομίζετε ότι θέλτε να συζητήσουμε
      Καλή σχολική χρονιά