Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχ. έτος 2019-2020 – Λήξη διδασκαλίας μαθημάτων σχ. έτους 2018-2019.

Παιχνίδια για το Δημοτικό.

Αποτέλεσμα εικόνας για παιχνιδια στην αυλή του σχολείουΑποτέλεσμα εικόνας για παιχνιδια στην αυλή του σχολείουΑποτέλεσμα εικόνας για παιχνιδια στην αυλή του σχολείου

Εισαγωγή στα Πειραματικά και πρότυπα σχολεία.

Αποτέλεσμα εικόνας για πειραματικά και πρότυπα σχολεία

Πειραματικά και πρότυπα σχολεία

Για την εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα πειραματικά σχολεία και στα πρότυπα σχολεία για το σχολικό έτος 2019-20, στο αριθμ. 1638/τ.B’/13.5.2019 Φ.Ε.Κ. έχει δημοσιευθεί η με αρ. πρωτ. 67563/Δ6/30-4-2019 Υπουργική απόφαση με θέμα «Εισαγωγή μαθητών/τριών και σχετικές ρυθμίσεις στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020». Η ως άνω απόφαση έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. (http://depps.minedu.gov.gr).

Κλειστά σχολεία λόγω εκλογών.

Οι σχολικές μονάδες αναμένεται να μείνουν κλειστές στις 24 και στις 27 Μαΐου (σ.σ. Παρασκευή και Δευτέρα, αντίστοιχα), καθώς στις 26 Μαΐου θα διεξαχθούν οι ευρωπαϊκές εκλογές και ο α’ γύρος των αυτοδιοικητικών.

Για όσους δήμους ή περιφέρειες απαιτηθεί και δεύτερος γύρος, τότε τα σχολικά ιδρύματα δεν θα λειτουργήσουν ούτε στις 31 Μαΐου, ούτε στις 3 Ιουνίου.

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ