Εγγραφές μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο

Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους γονείς.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές γεννημένοι το 2019 και το 2020.

3ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ξεκινήσαμε το τρίτο εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα την Ανακύκλωση. Το εργαστήριο αυτό ανήκει στη θεματική “Φροντίζω το περιβάλλον” και στην υποθεματική “Οικολογία”.

Στα πλαίσια του εργαστηρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν σε επαφή με το πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων, αλλά και τις κοινωνικές και περιβαλλοντικές του περιμέτρους. Θα διερευνήσουν λύσεις για τη διαχείριση απορριμμάτων από συγκεκριμένα υλικά (χαρτί, πλαστικό, μέταλλο και γυαλί) και θα εκφραστούν δημιουργικά αναπτύσσοντας δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα, ζωής, νου και τεχνολογίας-επιστήμης.

2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ξεκίνησε το δεύτερο Εργαστήριο Δεξιοτήτων του Νηπιαγωγείου μας με θέμα “Οδική Ασφάλεια” από τον θεματικό κύκλο “Ζω καλύτερα – Ευ ζην” και την υποθεματική Αυτομέριμνα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από συζητήσεις, βιωματικές δραστηριότητες και κατασκευές θα έρθουν σε επαφή με τους κανόνες ασφαλούς διέλευσης του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

ergastirio odiki asfaleia

Ευχές από το Νηπιαγωγείο μας

Αγαπητοί γονείς,

το Νηπιαγωγείο Βαθέος Αίγινας, οι μαθητές, οι μαθήτριες του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα  και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος με υγεία, χαρά και αγάπη!

Καλές Γιορτές σε όλους κοντά στη θαλπωρή των αγαπημένων μας προσώπων!

xristougenna

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου και ώρα 5 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας, που είχε τη μορφή ενός Χριστουγεννιάτικου εργαστηρίου!

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες αφού τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια κατασκεύασαν μαζί με τους γονείς τους τρεις πολύ όμορφες κατασκευές. Στόλισαν το δέντρο της γιορτής με χριστουγεννιάτικες μπάλες και στη συνέχεια έπαιξαν με το Χιονάνθρωπο και τον Ρούντολφ και δοκίμασαν τα φαγητά που ετοίμασαν οι γονείς της τάξης μας!

Ευχαριστούμε θερμά το σύλλογο γονέων του σχολείου μας για τη βοήθεια στην οργάνωση της γιορτής και την προσφορά των δώρων που δόθηκαν στα παιδιά. Ευχαριστούμε επίσης το Δημοτικό σχολείο Βαθέος για την παραχώρηση της αίθουσας εκδηλώσεων για την πραγματοποίηση της γιορτής. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Άγιο Βασίλη που ήρθε στο σχολείο μας και ξάφνιασε τους μαθητές μας με την παρουσία του μοιράζοντας σε όλους δώρα και χριστουγεννιάτικη χαρά! Τέλος, η γιορτή δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί χωρίς τη βοήθεια όλων των γονέων του σχολείου μας, που γέμισαν το μπουφέ με υπέροχα φαγητά και γλυκά και συμμετείχαν στις κατασκευές μαζί με τα παιδιά!!

giorth

Το δέντρο της Ελιάς

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας έμαθαν

για το δέντρο της ελιάς και τους πολύτιμους καρπούς του.

Στα πλαίσια αυτής της θεματικής κατασκεύασαν και ένα δεντράκι ελιάς

από ρολό υγείας, γκοφρέ χαρτί και φύλλα ελιάς.

Ελιές 2023-2024

Εορτασμός 17ης Νοεμβρίου 2023

Στο Νηπιαγωγείο μας την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 γιορτάσαμε την γιορτή της 17ης Νοεμβρίου με το κουκλοθέατρο “Ντενεκεδούπολη” της Ευγενίας Φακίνου, το οποίο μιλά για μια πολιτεία φτιαγμένη από τενεκεδάκια και τον τρόπο με τον οποίο οι ήρωές της κατάφεραν να αποκτήσουν ξανά την ελευθερία και ηρεμία τους στην όμορφη πόλη τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου στη συνέχεια, με αφορμή το κουκλοθέατρο, συζήτησαν για την επέτειο του Πολυτεχνείου και τον αντιδικτατορικό αγώνα, ενώ απαγγέλθηκαν τραγούδια.

IMG 20231117 080722 1

1ο εργαστήριο δεξιοτήτων

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ξεκίνησε το πρώτο εργαστήριο δεξιοτήτων για τη φετινή χρονιά με τίτλο “Νηπίων Παιδεία: Το πρώτο βήμα στη Δημοκρατία”. Το εργαστήριο αυτό ανήκει στο θεματικό κύκλο “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ” και στην υποθεματική “Συμπερίληψη, αλληλοσεβασμός και διαφορετικότητα”.

Το παραμύθι της Ελιάς

Δημιουργία εικονογράφησης της ιστορίας “Το Παραμύθι της Ελιάς” από τους μικρούς καλλιτέχνες!

Καινοτόμο Πολιτιστικό Πρόγραμμα Η Αίγινα του χθες και του σήμερα

Δημιουργήσαμε βιβλία με παραμύθια της Αίγινας παρμένα από το βιβλίο “Το λαϊκό παραμύθι με κουκί χωρίς ρεβύθι” των Γεωργίας Σταυριανέα και Δημήτρη Μπόγρη. Η εικονογράφηση έγινε από τα ίδια τα παιδιά.