ΟΜΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΣ Κ.ΓΚΑΖΑ ΜΑΡΙΑ “ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ-ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ”

school 1

Παράλληλα, στα πλαίσια της προετοιμασίας των νηπίων και της ομαλής μετάβασης τους στο δημοτικό, οι μαθητές μας σήμερα επισκέφτηκαν το συστεγαζόμενο Δημοτικό, παρακολούθησαν το μάθημα της Γλώσσας και των Μαθηματικών, συζήτησαν με τη δασκάλα και τους μαθητές για τα μαθήματα, τις εργασίες, τα βιβλία και τα τετράδια και εξέφρασαν τη χαρά τους που θα βρεθούν και εκείνοι στα θρανία της Α ‘τάξης του χρόνου!

20240531 090818

Συνέχεια των δράσεων εκπαιδευτικού προγράμματος “τα σχολεία υιοθετούν χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα. Συνεργασία φορέων.

Οι δράσεις μας για την υιοθέτηση του υγροβιότοπου της Ψήφτας συνεχίζονται, και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Τροιζήνας απέστειλαν επιστολή-πρόσκληση στον Δήμαρχο Τροιζηνίας Μεθάνων κ.Μούγιο Αναστάσιο, ο οποίος ανταποκρίθηκε άμεσα και την Πέμπτη 4 Απριλίου μας επισκέφτηκε στο σχολείο μας, όπου οι μαθητές παρουσίασαν τις δράσεις τους, τις επισημάνσεις τους για τα προβλήματα που εντόπισαν στην περιοχή και τις προτάσεις τους για την προστασία της και την αναβάθμισή της. Ο κ.Μούγιος αφού συνεχάρη τα παιδιά για τις δράσεις τους, τους υποσχέθηκε να αποτελέσουν οι πράξεις τους και οι ευχές τους αφετηρία μιας δυναμικής συνεργασίας όλων με σκοπό την αναβάθμιση και την ανάδειξη του υγροβιότοπου της Ψήφτας.

επισκεψη δημαρχου 1

“ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ”

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαζί με τους μαθητές του Δημοτικού τίμησαν την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου με μία ξεχωριστή γιορτή όπου πορτραίτα ηρώων και πίνακες ζωγραφικής με θέμα την Ελληνική Επανάσταση “ζωντάνεψαν” και θύμισαν σε όλους τον αγώνα και των ηρωισμό των Ελλήνων.

1

2

3

4

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Τροιζήνας, την Πολιτιστική Κίνηση Τροιζήνας και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γαλατά “Οι φίλοι της Παράδοσης” για τις παραδοσιακές φορεσιές που προσφέρθηκαν σε όλους τους μαθητές.