Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (2023-2024)

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 14-06-2024

ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 11-06-2024

ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 06-06-2024

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 31-05-2024

Μια ξεχωριστή εμπειρία έζησαν τα νήπια αλλά και οι εκπαιδευτικοί του 14ου Νηπιαγωγείου Αγρινίου και του Νηπιαγωγείου Στράτου συμμετέχοντας στο πρόγραμμα του ΚΕ.Π.Ε.Α και του Αρχαιολογικού  Μουσείου Θέρμου: Ερευνώ και Ανακαλύπτω / Μικρός Αρχαιολόγος. Οι μικροί αρχαιολόγοι των δύο νηπιαγωγείων ξεναγήθηκαν βιωματικά στον αρχαιολογικό χώρο του Θέρμου από την παιδαγωγική ομάδα  του ΚΕ.Π.Ε.Α, αποτελούμενη από τους Νικόλαο Καρανταλή, Υπεύθυνο ΚΕ.Π.Ε.Α και Ευάγγελο Καράνη, Αναπληρωτή Υπεύθυνο ΚΕ.Π.Ε.Α.  Στη  συνέχεια με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους  αλλά και της  παιδαγωγικής ομάδας, μετέβησαν στο χώρο του αρχαιολογικού μουσείου. Εκεί  ο υπεύθυνος της ξενάγησης Φώτης Αγγελόπουλος, μέλος του ΚΕ.Π.Ε.Α,  μας ταξίδεψε στο χρόνο παρουσιάζοντας ευρήματα από το Ιερό του Απόλλωνος Θερμίου, από μικρότερα γειτονικά ιερά, καθώς και ευρήματα από πόλεις-μέλη της Αιτωλικής Συμπολιτείας, που χρονολογούνται από τους προϊστορικούς χρόνους έως και τη Ρωμαϊκή κατάκτηση. Το αρχαιολογικό υλικό συνοδεύουν επεξηγηματικά κείμενα  και σε μορφή Braille.

Θερμά ευχαριστούμε  το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (ΚΕ.Π.Ε.Α.) Θέρμου και την Παιδαγωγική του Ομάδα (Νικόλαο Καρανταλή   και Ευάγγελο Καράνη) αλλά και τον υπεύθυνο ξενάγησης στο αρχαιολογικό μουσείο Θέρμου Φώτη Αγγελόπουλο   για την εντυπωσιακά ζεστή φιλοξενία,  την ενδιαφέρουσα και εμπεριστατωμένη ξενάγηση και την πολύ αξιόλογη διδακτική εμπειρία που μας προσέφεραν. Αξίζει πραγματικά όλα τα σχολεία να επισκεφθούν αυτό το κόσμημα του νομού μας που λέγεται Αρχαιολογικό Μουσείο Θέρμου!

Δωρεά βιβλίων από το Library4all

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 27-05-2024

Πλουσιότερη θα είναι από σήμερα η βιβλιοθήκη του νηπιαγωγείου μας μετά τη δωρεά βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας για τους μικρούς μαθητές. Το σχολείο μας απευθύνθηκε πριν λίγους μήνες στην αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία Library4all, απ’  όπου κι έλαβε τελικά 24 αξιόλογα βιβλία με σκοπό την ενίσχυση της παιδικής βιβλιοθήκης του σχολείου μας για την  ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας στα παιδιάι προσχολικής ηλικίας. Τα καλύτερα δώρα για το καλοκαίρι που έρχεται και τη σχολική χρονιά που ακολουθεί!!!!βιβλια

Ομαλή μετάβαση-επίσκεψη σε λαογραφική έκθεση

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Δράσεις | , στις 24-05-2024

Οι μαθητές του σχολείου μας αποδέχτηκαν την πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων και των μαθητών του Δημοτικού σχολείου Στράτου και επισκέφτηκαν την έκθεση λαογραφίας που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα του Δημ. σχολείου με σκοπό να παραμείνουμε ενωμένοι με τις παραδόσεις τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας.

Γνωρίμία με τον ανήσυχο ταξιδευτή 2Π

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 15-05-2024

2π Ο κύριος 2Π, μια κούκλα που ενσαρκώνει τον Παγκόσμιο Πολίτη και τα ταξίδια του, είναι η αφορμή να αναπτυχθούν δραστηριότητες και να “ξεκινήσει” και το δικό μας ταξίδι στον κόσμο. Μέσα από μια πληθώρα μεθοδολογιών, απτικού και οπτικού υλικού της δανειστικής εκπαιδευτικής βαλίτσας 2Π από την ACTION AID μας δόθηκε το ερέθισμα για να προβληματιστούμε για το ποιος είναι ο δικός μας ρόλος μέσα στον κόσμο.

2Π 5 12Π 4 1 2π10 1

2Π9 2Π8 2Π7 2Π 12π12

To τραγούδι μας στη σκάλα του twinspace

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 19-04-2024

Online meeting of students

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-04-2024

17 & 18 Απριλίου  συναντηθήκαμε διαδικτυακά με τους φίλους μας στην ψηφιακή πλατφόρμα και παίξαμε το παιχνίδι που όλοι μαζί δημιουργήσαμε με θέμα τις αξίες ζωής στα πλαίσια του e Twinning προγράμματος.

1 παζλ φιδακι

Online συνάντηση μαθητών

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 28-03-2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε μία ακόμη διαδικτυακή συνάντηση με τους φίλους μας από την Ευρώπη προκειμένου να συναποφασίσουμε ποια θα είναι η  συμμετοχή μας στο e-book  με τις αξίες ζωής.