1/Θ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΟΦΙΚΟΥ

Σχολικό πρόγραμμα έτους 2021-2022: Όλοι διαφορετικοί, όλοι φίλοι

Εσωτερικός κανονισμός νηπιαγωγείου

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας και τα νέα του σχολείου μας.

Λίγες μέρες πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε η μεταστέγαση του Ν/Γ Σοφικού Έβρου στο νέο του χώρο

Αισθάνομαι την υποχρέωση να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν να αποκτήσουν τα παιδιά του χωριού ένα χώρο κατάλληλο για εκπαίδευση.

Συγκεκριμένα ευχαριστώ τον Δήμαρχο Διδυμοτείχου Ρωμύλο Χατζηγιάννογλου και τις υπηρεσίες του δήμου, την διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου Δήμητρα Βουρδόγλου που αντιλαμβανόμενη το πρόβλημα έδωσε άμεσα την άδεια για τη μετεγκατάσταση του σχολείου, τη Συντονίστρια Ε.Ε ΠΕ60 Ανδριανή Δρίβα, τον Πρόεδρο της Κοινότητας Σοφικού Δημήτρη Λαμπρινάκη που ήταν από την πρώτη στιγμή αρωγός αυτής της προσπάθειας και παραχώρησε τμήμα του Πολιτιστικού Κέντρου Σοφικού προκειμένου να διαμορφωθεί κατάλληλα και να στεγάσει το Νηπιαγωγείο, την υπεύθυνη για την καθαριότητα του σχολείου Μαρία Αρντ Τσιρτσάκη για τη βοήθειά της, τη συνάδελφο Χρυσάνθη Μπαξεβάνη από το Ν/Γ Πέπλου για τα παιχνίδια αυλής που μας δώρισε και τον Πρόεδρο της κοινότητας Πέπλου Δημήτρη Τσοτανίδη που τα μετέφερε μέχρι το σχολείο μας.

Τέλος πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Γεωργία Τσιρτσάκη (13 ετών) που με τις ζωγραφιές της ομόρφυνε το χώρο του σχολείου και σε όλους τους γονείς τόσο για τη βοήθειά τους όσο και για την όμορφη και άψογη συνεργασία που είχαμε τα δύο χρόνια που υπηρέτησα στο Ν/Γ Σοφικού.

Σοφία Κλούρα ΠΕ 60-Νηπιαγωγός

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ 2017-2018

ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΣΤΑ  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ  2017-2018

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται από 2 έως 19 Μαΐου 2017.  Θα φοιτήσουν όσοι μαθητές γεννήθηκαν το 2013 και  2012.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α)  Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση (Χορηγείται από το νηπιαγωγείο)

β)  Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες

γ)   Αποδεικτικό στοιχείο  από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (πχ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, εκκαθαριστικό ΔΥΟ…)

δ) Υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου     (συμπεριλαμβάνεται στο έντυπο της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης)

.

ε)  Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

στ)  Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). (Χορηγείται από το νηπιαγωγείο)

Καλημέρα κόσμε! Καλημέρα 2015

Αύριο Πέμπτη 8 Ιανουαρίου 2015 ανοίγουν τα σχολεία.

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές καλοτάξιδο το 2015 και το τσουχτερό κρύο  να μην αγγίξει τις ζεστές καρδιές μας!

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén