ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΝΩΣΑΝΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΥΠΕΡΟΧΕΣ  ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ

ΠΑΖΑΡΙ ΤΗΣ   “ΦΛΟΓΑΣ”.

ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΙΣ 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ  ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΝΘΕΟΝ ΟΠΟΥ  ΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΖΑΡΙ.

IMG 20231114 105240 1IMG 20231114 105333 1IMG 20231114 1055291701084926239

Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΟΧΙ

1699006375220

ΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ 1940 ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ  ΜΑΣ Ο Κ.ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΔΗΜΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΕΤΩΝ 90 ΚΑΙ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΩΣ ΠΑΙΔΙ.

ΤΟΥΣ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛΑΒΑΝ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΠΑΙΔΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΒΑΡΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ.

Αγαπητοί  γονείς σας ενημερώνουμε ότι  ,

την Παρασκευή  6 Οκτωβρίου και την Δευτέρα 9 Οκτωβρίου,

το σχολείο  δε θα λειτουργήσει λόγω εκλογών.

Οι εκπαιδευτικοί

Τη  Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου  και   ώρα  17.00 μ.μ  σας προσκαλούμε στο  Νηπιαγωγείο μας ,

να σας ενημερώσουμε σχετικά με το πρόγραμμα και τις δράσεις του Νηπιαγωγείου μας .

Να συζητήσουμε θέματα που σας απασχολούν, όσον αφορά τη φοίτηση των παιδιών

και να ανταλλάξουμε απόψεις έτσι ώστε να συνεργαστούμε  για μια εποικοδομητική και δημιουργική χρονιά.

.ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ 1

ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ

ΑΝΟΙΓΟΥΝ    ΤΑ    ΣΧΟΛΕΙΑ        ΚΑΛΗ  ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Αγαπητοί γονείς  σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου

και ώρα 9,00 πμ θα γίνει αγιασμός στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας.

Σας περιμένουμε  και σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά.

Οι Νηπιαγωγοί.

“Γλυκό καλοκαιράκι αγαπημένο….”

Καλό ταξίδι ευχόμαστε στα νήπια μας για την Α’ Δημοτικού

και καλή πρόοδο.

Με το καλό ν’ ανταμώσουμε με τα προνήπιά μας

το Σεπτέμβρη!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΝΗΠΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς, παρακαλούμε όπως βρείτε την αίτηση για χορήγηση βεβαίωσης φοίτησης, προκειμένου να ολοκληρώσετε την εγγραφή του τέκνου σας στο Δημοτικό Σχολείο.

Έναρξη εγγραφών σχολικού έτους 2022-2023

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι:

Λαμβάνοντας υπόψη την περ. α’ της παρ. 4 του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017 (Α΄ 109) όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α΄ 25) οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2022. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως τούτο ορίζεται στην παρ. 6 του άρθρου 6 του ΠΔ 79/2017 (Α΄109).

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους , σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ , στην οποία συμπληρώνουν τα ακόλουθα: α) τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή, β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, γ) τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων, που φοιτά/ούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα, δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, ε) τα στοιχεία των συνοδών.

Την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής ακολουθούν τα κάτωθι δικαιολογητικά:

α) Η αίτηση εγγραφής και τα δικαιολογητικά για το προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή/και το τμήμα πρόωρης υποδοχής
β) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 Εγκύκλιο (Α.Δ.Υ.Μ.)
γ) Βιβλιάριο υγείας του/της μαθητή/τριας, ή άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. (παρ. 4, του άρθρου 6 του Π.Δ 79/2017 (Α΄ 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 4 α του άρθρου 44 του ν.4777/2021 (Α΄ 25).

δ) Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. εφόσον υπάρχει, σε περίπτωση μαθητή/τριας με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Επισημαίνεται ότι η γνωμάτευση αυτή δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής του μαθητή/τριας στο Νηπιαγωγείο, διευκολύνει όμως την οργάνωση για την υποστήριξη μαθητών με ΕΕΑ.

ε) Έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωση του.

Οι εγγραφές αφορούν όσα παιδιά γεννήθηκαν το έτος 2018.

Ημερίδα 2 Ιουνίου 2021

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για διάθεση των Self tests από τα φαρμακεία

Αγαπητοί γονείς μετά από επικοινωνία που είχα με φαρμακείο με ενημέρωσαν ότι:

Η πλατφόρμα διάθεσης των self tests θα χορηγεί 1 self test για τους δικαιούχους στην εκπαίδευση από το πρωί της Πέμπτης 20/5/2021 έως και το Σάββατο 22/5/2021 μέχρι τις 17:00 (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!), καθότι από αυτή την εβδομάδα μαθητές και εκπαιδευτικοί υποχρεούνται σε ένα αυτοδιαγνωστικό έλεγχο ανά εβδομάδα.